Sıvı bataryalara yönelik zar teknolojisi ile tanışın

0

Sıvı bataryalara yönelik zar teknolojisi, uzun süreli enerji depolamaya yeni bir soluk getirebilir…

Sıvı pil teknolojisi; uzun süreli enerji depolama alanının olmazsa olmaz bir oyuncusu durumunda. İşte bu teknolojideki zar tabakasının daha uzun ömürlü ve daha ucuz versiyonu yapıldı.

Yenilenebilir kaynaklardan sağlanan elektrik enerjisinin daha uzun zamanlı olarak depolanması çerçevesinde araştırmacılar sürekli iş başında. Pek çok değişik metoda ilişkin sürdürülen bir çalışma da, sıvı pillere yönelik gerçekleştiriliyor.

Sıvı pil teknolojisinin depolama olanaklarından beklenen verim alınırsa, yenilenebilir enerji ticâri yönden her bölgede kullanılabilirlik kazanacak. Lityum iyon pil teknolojisiyle kıyasıya bir rekabet halinde olan sıvı pil teknolojisi, Lityum iyon’dan daha mühim olanaklar vaadediyor. Patlama-yanma durumlarından etkilenmemek, daha ekonomik fiyata sahip olmak gibi özellikler, sıvı pil teknolojisini bir tık ileriye taşıyor. Ancak sıvı pillerin de birtakım küçük olumsuzlukları yok değil; örneğin Lityum iyon pillere oranla  fiziksel olarak daha çok alan işgâl ettiğini söylemek mümkün. Fakat bu negatif durumlar, başta enerji nakil hatları olmak üzere, alan sıkıntısı yaşamayan devâsâ bölgeleri elbette ki hiç etkilemiyor.

Sıvı pillerin son derece basit bir yapısı var ve iki sıvı haznesinden oluşuyor: Pozitif-negatif yük haznesi

Sıvıların birbirinden ayrı kalmasını sağlarken elektronların geçişine de müsade eden bir zar tabakası da işin içine giriyor, böylelikle sıvı batarya elde ediliyor.

Cevap bırakın