Şirketler güvenliğe yatırım yapıyor ama mobile değil

0

1456135771_gorsel_1

Bir güvenlik yazılımları şirketinin İspanya’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2016 kapsamında yayınladığı araştırma raporu, şirketlerin mobil güvenlik alanına daha fazla eğilmelerinin gerektiğine işaret ediyor. Buna göre bilgisayarların maruz kaldığı siber tehditlerin artık mobilde de görünmesine karşın şirketlerin sadece yüzde 21’inin mobil cihazlarında güvenlik yazılımları yüklü.

10 ülkeden 1700 IT uzmanının katılımıyla yürütülen çalışma sonuçlarına göre firmalar siber güvenlik risklerini azaltmak için ciddi anlamda yatırım yapıyor ve geniş yelpazede güvenlik sistemleri uyguluyorlar. Firmaların %98’i en azından 9 izlenebilir IT güvenlik çözümlerinden birini uyguluyor. Antivirüs, firewall ve yedekleme bunların en yaygın olanları. Ancak şaşırtıcı olan durum, bu güvenlik önlemlerini uygulayan firmaların birçoğunun mobil güvenlik çözümleri kullanmamasıdır.

Veriler aynı zamanda firmaların %44’ünün, çalışanların kendi mobil cihazlarını kullanmalarına izin verdiğini ortaya koyuyor. Özellikle mobil cihazları hedefleyen agresif kötü amaçlı yazılım kombinasyonları ve iş dünyasındaki ‘kendi cihazını getir’ prensibinin benimsenmesi, güvenlik konusunda oldukça önemli riskler ortaya çıkarıyor. Genellikle bu risklerin kaynağını bulmak da oldukça zor.

Araştırmayı duyuran ESET Güvenlik Araştırmacısı Raphael Labaca Castro, önemli bir sonucun daha altını çizdi. Buna göre firmaların %58’i, geçen yıl kötü amaçlı yazılım bulaşmasına maruz kalmış. Katılımcıların gerçek dünyada karşılaştıkları kötü deneyimler, teorik olarak endişe duydukları konularla aynı. Katılımcıların %53’ünün en çok endişe ettiği konu, sistemlere kötü amaçlı yazılımların bulaşmasıdır. Bunu %48 ile sosyal mühendislik, sahtekarlık ya da kimlik avı hırsızlığı formlarındaki siber saldırılar ve %39 ile yazılım güvenlik açıkları takip ediyor.

Cevap bırakın