Siri’yi daha verimli kullanmak için tüyolar

0

2010 yılında Apple tarafından 200 milyon dolara satın alınan Siri, en yetenekli dijital asistanlardan biri. Ancak Siri’nin pek çok özelliği henüz kullanıcılar tarafından aktif olarak kullanılmıyor. Apple geçtiğimiz 5 yıl boyunca üzerine getirdiği yenilikler ile Siri tarafında çok önemli bir yol kat etti. Siri özellikle iOS 11 ile birlikte gerçek anlamda bir akıllı asistana dönüştü. Örneğin artık Siri bilmediğiniz yabancı bir kelimeyi kendi dilinize çevirebiliyor. Diğer yandan artık bir sorununuzu çözmek için Siri’yle konuşmak yerine yazışmak da mümkün. Dahası Siri’ye Apple Music’ten “şu şarkıyı çal diyerek” istekte de bulunabiliyorsunuz. Tabii bunlar henüz çok yeni özellikler. Siri’nin gerçek anlamda hakkını vermek için bazı temel özellikleri bilmeniz daha önemli. Bu haftaki yazımda Siri’yi daha verimli kullanmanıza yardımcı olacak özellikleri ve komutları bir araya getirdim.

Siri’yi aktive et
Siri ile konuşmaya ya da yazışmaya başlamadan önce onu aktive etmenin 2 yolu var. Bunlardan ilki cihazın açılış tuşuna basarak Siri’ye ulaşmak. Diğeri ise sesli olarak Siri’ye seslenmek. Siri’ye ulaşmak için “Hey Siri” diye seslenmeniz yeterli. Sesli erişimi ayarlar menüsünden aktif hale getirebilirsiniz.
Siri’yi düzelt
Siri’ye bir soru sorduğunuzda soruyu ekranda gösterir. Eğer Siri söylediğiniz şeyi yanlış anladıysa ekranda çıkan düzeltme linkine tıklayarak yanlış olan kelimeyi düzeltebilirsiniz. Böylece hem sormak istediğiniz soruyu doğru sorabilir hem de Siri’nin sizi daha iyi anlamayı öğrenmesini sağlamış olursunuz.
Seçenekler için tıkla
Siri’nin alt sol köşesinde gri bir daire içinde soru işareti ikonu yer alıyor. Eğer Siri’ye soracak doğru soruyu bulamıyorsanız bu ikona tıklayarak seçenekleri görebilirsiniz.
Sesli komutla mesaj gönder
Siri’yi sesli olarak aktive edebildiğiniz gibi sesli komutla mesaj da gönderebilirsiniz. Bunun için mesaj göndermek istediğiniz kişiyi ve içeriğini söylemeniz yeterli. Dilerseniz mesajı birden fazla kişiye gönderebilir veya kişi adı kayıtlı değilse doğrudan numarayı söyleyebilirsiniz. Mesajı yazdırdıktan sonra Siri size mesajı göndermeye hazır mısınız diye tekrar soracak. Mesajı oku diyerek Siri’nin mesajı sesli olarak okumasını sağlayabilir, bu şekilde mesajı kontrol edebilirsiniz. Diğer yandan gönder ya da iptal et komutu da verebilirsiniz. Siri ile mesaj olarak video ya da fotoğraf göndermek ise henüz mümkün değil.
Mesajları dinle
Okunmamış mesajlarınızı Siri’den sesli dinlemek için mesajlarımı oku komutunu vermeniz yeterli. Siri okuduktan sonra tekrar etmemi ister misin diye soracaktır. Eğer isterseniz “evet” ya da “tekrar oku” diyerek cevap verebilirsiniz. Ya da hayır “bir sonraki mesaja geç” diye de cevap verebilirsiniz. Mesajı yollayan kişiyi araması için Siri’ye komut vermeniz de mümkün.
Fotoğrafları bul
Siri’ye New York’da cekilen fotoğraflarımı göster ya da 6 Nisan 2015’de cekilen fotoğraflarımı göster dediğinizde size fotoğrafları gösterecektir. Eğer telefonunuzda lokasyon servisleri açıksa fotoğrafların konumu cihazda kayıtlı olacaktır. Tarih ise zaten bellidir.
Konum veya zaman tabanlı hatırlatıcılar
Siri’ye evden ayrıldığımda ya da işe vardığımda bana şunu hatırlat şeklinde hatırlatıcılar eklemeniz mümkün. Bu konum herhangi başka bir yer de olabilir. Lokasyon yerine zamanlı hatırlatıcı da koyabilirsiniz. Örneğin saat 7’de bana şunu hatırlat diyebilirsiniz. Ya da zaman ve mekan kısıtlarını aynı anda kullanarak bir hatırlatma oluşturabilirsiniz.
Aklında tut
iPhone’da baktığınız herşey için Siri ile hatırlatma ekleyebilirsiniz. Mesajlar, eposta, web sayfası gibi.Hatırlatma için içerik cihazda açık olduğu sırada Siri’ye bana bunu hatırlat komutunu vermeniz yeterli.
Bir sayı söyle
Eğer oyun oynuyorsanız ve zarı kaybettiyseniz Siri’den yardım alabilirsiniz. Siri size istediğiniz yüz sayısına sahip bir zar üzerinden rastgele bir sayı söyleyecektir. Ya da Siri’ye bana bir sayı söyle dediğinizde size 1 ila 100 arasında bir sayı söyleyecektir.
Telaffuzu değiştir
Siri’ye bir ismi doğru söylerseniz dahi Siri doğru bir şekilde telaffuz edemeyebilir. Bu durumda Siri’ye bunun doğru telaffuz şekli olmadığını söyleyebilirsiniz. Siri sizden ismi tekrar etmenizi isteyecek ve tekrar söyleyerek birkaç seçenek sunacaktır. Bu seçeneklerden birini seçebilirsiniz.
İsmini değiştir
Siri’nin size nasıl hitap etmesini istiyorsanız o şekilde ayarlamanız mümkün. Ancak Siri’nin bu ismi toplum içinde de yüksek sesle söyleyeceğini unutmayın ve ona göre bir isim seçin.
Wireless’ı açıp kapat
Başlangıçta Siri iPhone ya da iPad içindeki donanımlarla konuşamıyordu. Ancak bu uzun bir süredir mümkün. Siri’ye komut vererek WiFi veya Bluetooth’u açıp kapatmasını sağlayabilirsiniz. Hatta telefonunuzu bu şekilde uçak moduna bile almanız mümkün.
Gitmek istediğin yeri söyle
Siri Apple’ın gelişmiş haritalar uygulaması ile birlikte çok basarılı çalışıyor. Siri’ye gitmek istediğiniz lokasyonu söylediğinizde hemen konumu işaretleyecek, yönü bulacak ve hızlıca navigasyona başlayacaktır. Yürüyerek gitmek için yürüyüş yolunu özel olarak sorabilirsiniz. Eğer yanına gitmek istediğiniz kişi konumunu paylaşıyorsa kişinin ismini söyleyerek beni yanına götür de diyebilirsiniz. Örneğin beni eşimin yanına götür gibi.
Birimleri çevir
Eskiden Siri’ye birimleri çevirmesi ile ilgili bir komut verdiğinizde sizi bir siteye yönlendiriyordu. Şimdi ise zaman, sıcaklık, ağırlık gibi birim çevirilerini kendisi yapabiliyor. Bunun yanında Siri’den basit matematiksel işlemleri yapması için yardım isteyebilirsiniz.
Şarkının adını öğren
Adını hatırlayamadığınız bir şarkı duyduğunuzda Siri’ye sorabilirsiniz. Siri Shazam uygulaması ile birlikte çalışır ve uygulamadan daha hızlı bir şekilde şarkının adını bulur.
İstediğin şarkıyı söyle
Eğer 20 milyonun Apple Müzik üyesinden biriyseniz uygulamaya erişim için Siri’yi mutlaka kullanmışsınızdır. Apple Müzik kullanıyorsanız çalmasını istediğiniz şarkıyı Siri’ye söylemeniz yeterli.
Siri ile sosyal ağlarını kullan
Eğer Facebook veya Twitter statünüzü her gün güncelliyorsanız Siri’yi kullanmanız faydalı olacaktır. Bunun için Siri’ye Twitter ya da Facebook’a mesaj gönder demeniz yeterli. Eğer iki farklı Twitter hesabınız varsa Siri’ye en son giriş yaptığınız hesaba gönderim yapacaktır. Siri’yi kullanarak Twitter’da okumak istediğiniz tweet’leri aratmak da mümkün.
Selfie çek
Siri’ye selfie çek komutunu verdiğinizde kamerayı açacaktır. Ancak kamera beklediğiniz gibi Selfie modunda değil en son kullandığınız şekilde olacaktır.
Havayı araştır
Gökyüzünde bir uçak gördüğünüzde ya da havadaki uçağın biraz önce hava alanına bıraktığınız kişinin uçağı olup olmadığını merak ediyorsanız Siri’ye şu an havadaki uçaklar hangileri şeklinde sorabilirsiniz. Siri uçakların hava yolları ve uçuş numaralarını getirecektir.
Alarm kur
Siri’yi alarm kullanmanız için de kullanmanız mümkün. Uyumadan öne Siri’ye seslenebilir ve istediğiniz saate kurmasını söyleyebilirsiniz. Birden fazla alarm kurmanız ve alarmları sil komutu ile silmeniz de mümkün.
Siri’nin güvenliğini sağla
Siri’nin sesli komutla aktif hale getirilebilmesi işleri çok kolaylaştırıyor ancak bir yandan
da uygulamanın güvenliğini azaltmış oluyor. Çünkü bu şekilde isteyen herkes Siri’ye erişebilir. Siri’ye Hey Siri şeklinde seslendiğinizde herhangi bir şifre ya da başka bir şey istemeden sorduğunuz soruya cevap verecektir.

Görsel kaynak: everteam.com

Cevap bırakın