Sık telefon değiştirenler için veri taşıma rehberi

0

Sık sık akıllı telefon değiştirenler için veri taşıma pratik olmalıdır. Eski telefonunuzdan yeni telefonuza rehberinizi, fotoğraflarınızı, mesajlarınızı ve diğer verilerinizi aktarmak isterseniz, hem kablolu hem kablosuz olmak üzere seçenekleriniz bol. Behsedeceğimiz uygulamalarla Android’den iOS’a ya da tersine veya aynı işletim sisteminde başka bir telefona aktarmanız mümkün.

Sık telefon değiştirenler için veri taşıma rehberi

Üretici çözümleri

Üreticiler taşıma işlemi için kendi çözümlerini sunabiliyor. Samsung Smart Switch, HTC Backup/Sync Manager, Xperia Transfer/Companion ve Huawei Phone Clone gibi resmî uygulamalar ilk seçeneğiniz olmalı. Örneğin Samsung Smart Switch’i HTC ve LG gibi telefonlarınıza da kurabilirsiniz, sadece Samsung’a has bir uygulama değildir. Masaüstünde çalışan yazılımlar ile telefonunuzu bilgisayarınıza da yedekleyebilirsiniz.

Üçüncü taraf uygulamalar

Ayrıca App Store ve Google Play Store’da veri aktarımı için üçüncü taraf uygulamalar da mevcuttur. Örneğin WiFi File Transfer ile mesajlarınızı olmasa da her türlü dosyanızı kablosuz olarak bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz. Tabii rehber yedeklemesi öncesi rehberinizi .vcf dosyası olarak dışa aktarmanızı öneririz. Bu uygulamaya alternatif Samsung Kies Air vardı, fakat ürüteci artık onu geliştirmiyor ve Galaxy S6’dan beridir Smart Switch’e yüklenmiş durumda.

Biraz zaman alabilir

Fakat bu uygulamalar ne kadar kullanışlı olsalar da Android’den iOS’e veri taşıma kabiliyetine sahip değiller. iOS’e veri aktarmak biraz meşakatli, öyle tıklayayım bitsin gibi bir şey yok.

Move to iOS uygulamasını kurup, ücretsiz uygulamalarınızı, rehberinizi, e-posta hesaplarınızı iCihazınıza atmanız mümkün. Fotoğraf, videolar ve Whatsapp yedekleri için ise Google Drive, Airdroid ya da Dropbox kullanabilirsiniz.

Özellikle Airdroid’in üzerinde durmak lazım. Android cihazınızı bir sunucu gibi gösterip, tarayıcısı olan ve dosya indirebilen tüm cihazlardan dosya aktarmanızı sağlıyor. Bunun için iki cihazın aynı ağda olması gerekiyor.

Bir modeme bağlı değilseniz, WiFi Direct/Hotspot (internet paylaşımı) aracılığıyla cihazları birbirilerine göstermeniz mümkün. Tabii bir de Bluetooth var ama uzun ve zorlu olduğu için bahse değer görmüyoruz.

Root erişimine sahip kullanıcılara

Titanium Backup adlı ücretli uygulamayla Android uygulamalarınızı birebir yedeklemeniz mümkün. Kopyalanan uygulamalar nasıl bıraktıysanız yeni cihazınızda öyle çalışıyor. Bazen ekran çözünürlüğü vs. yüzünden sorunlar oluşabiliyor ama o zaman da uygulamayı yeni cihazınıza normal şekilde kurup, eski cihazdan sadece veri kısmını kopyalayabilirsiniz.

Google Authenticator kullanıyorsanız ve her cihaz değiştirdiğinizde kırk tane iki adımlı güvenlik hizmetini baştan yenilemeniz gerekiyorsa, Titanium Backup tam size göre.

Tabii unutmadan söylemek gerekiyor, kök erişimi için cihaz garantisinden feragat etmek gerekiyor. Yeni aldığınız bir cihaz için bunu tavsiye etmeyiz, fakat garantisi bitmiş bir cihaz ya da sadece kitap okumak için kullandığınız tabletinizde “şu uygulama da olsun” diyorsanız, TTB’yi deneyebilirsiniz.

Cevap bırakın