Signal Mesajlaşma Uygulaması Gerçekten Güvenli mi? Ne özellikler İçeriyor?

0

Signal, anlık iletişim için kullanılan, yüksek netliğe sahip, sesli ve görüntülü aramalar yapabileceğiniz iletiler göndereceğiniz, gelişmiş gizlilik koruma teknolojisi ile dikkat çeken bir mesajlaşma uygulamasıdır. 2014 yılından beri kullanımda olan uygulama WhatsUp’daki son güvenlik gelişmeleriyle birlikte bir anda gündeme oturdu.

Signal İle Uçtan Uca Şifreleme

Uygulamada kullanılan teknoloji ile mesajlar uçtan uca şifreleme (açık kaynaklı Signal Protocol) yapılarak iletişimin güvenli olmasını sağlar. Uygulamanın artı bir özelliği olarak yavaş bir internet bağlantısında bile gönderilen mesajlar güvenli bir şekilde gönderilir. Şifrelemede kullanılan anahtarlar sunucu tarafında değil kullanıcılar tarafında uç noktalarda oluşturularak saklandığından iletişim oldukça güvenlidir. Uygulama zaman zaman ilk kuruluşta oluşturulan pin kodunu girmenizi isteyerek güvenlik kontrolü yapmaktadır. Ayrıca kullanıcının rehberindeki kişinin anahtarı değişirse uygulama bu durumu bildirir.

Signal’i üreten kuruluş kar amacı gütmediğinden ticari bir kaygı duyulmasına gerek yoktur. WhatsApp tasarımına benzediğinden uygulama yine sizin telefonunuzdaki telefon numaranızı ve rehberinizi kullanır. Elbette Signal’de sesli ve görüntülü arama da yapabileceğinden verimli bir kullanım sağlarsınız.

Uygulamada telefon rehberinizdeki her kişiye değişik bir uyarı seçebileceğiniz gibi uyarıları tamamen kapatmak da mümkündür.

Dahili Görüntü Düzenleyici

Signal’in üzerinde karşı tarafa fotoğraf gönderirken kullanabileceğiniz yazma, çizme, kırpma, döndürme, yüz bulanıklaştırma ve benzeri işlemleri yapabileceğiniz özellikler de bulunmaktadır. Karşı tarafa fotoğraf gönderirken çok hızlı olarak bazı düzenlemeleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Zamanlayıcı Ekleyebilirsiniz

Uygulamanın işinize çok yarayacak bir özelliği de kullanıcıların mesajlara zamanlayıcı koymasına izin vermesidir. 5 sn ile 1 hafta arasından birçok zaman aralığı belirleyebilirsiniz. İletiler karşı tarafa ulaştıktan sonra belirlediğiniz süre içerisinde her 2 taraftan da silinecektir. Karşı taraf için zamanlayıcı mesajın kopyasını okuduğu anda başlar.

Varsayılan SMS Uygulaması

Android kullanıcıları, uygulamayı varsayılan SMS uygulaması olarak seçebilirler.

Masaüstü Uygulaması Mevcut 

Uygulamanın masaüstü sürümünü yükleyerek bilgisayarınızda da sorunsuz bir biçimde kullanabilirsiniz. Signal uygulamasını ister Android ister iOS’da kullanmak ya da masaüstünde kullanmak için gereken tüm sürümleri aşağıdaki adresten yükleyebilirsiniz.

https://signal.org/download/

Cevap bırakın