Sigarayı bırakma konusunda yardımcı mobil uygulamalar

0

Sigarayı bırakma yöntemleri sürekli gelişiyor. Buna rağmen bir sigara bağımlısının bu bağımlılıktan hemen kurtulması oldukça zor ve uzun bir süreç. Bağımlılar ne yaparlarsa yapsınlar öyle tek seferde, kalıcı ve net bir çözüm henüz bulunmuş değil. Çok farklı ve oldukça etkili yöntemler olmasına rağmen sigarayı tamamen bırakma süreci epey zor ve meşakkatli. Uzmanlar özellikle kritik ilk 6 aya dikkat çekiyor. Her ne kadar sigara bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalık olsa da bu bağımlılığı bırakmanın farklı yöntemleri var. Bu yazımızda sigarayı bırakma konusunda yardımcı olabilecek Android mobil uygulamalardan bahsedeceğim.

Sigara Bırakma Yardımcısı

Sigara Bırakma Yardımcısı size sigarayı bırakmanız halinde ne kadar para ve hayat kazancı sağlayabileceğinizi gösteren mobil bir uygulamadır. Sigara bağımlılığından hemen kurtulmak isteyen, fakat bunu yapmakta zorlanan kişiler için başvurulacak yardımcı bir kaynaktır.

Bu mobil uygulamayı kullanarak:

İlerlemenizi takip ederek motivasyonunuzu koruyabilir,

Sigarayı bırakmanın faydalarını görebilir,

Kendinizi program içinde ödüllerle cesaretlendirebilir,

Sağlığınızın daha iyi oluş sürecini takip edebilir,

Başarınızı gözlemlemek için günlük tutabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.despdev.quitsmoking&hl=tr

Qwit (Sigarayı Bırakın)

Qwit uygulaması size sigarayı bırakmak konusunda motive eden sigarayı bıraktığınızda size ihtiyacınız olan desteği sağlayan etkili bir Android uygulamasıdır.
Bu uygulama ile;

– Bağımlılığınıza farklı bakış açılarından bakmanızı sağlamak istatistiklere ulaşabilirsiniz. 

– Bu uygulama sizi sigara içmemeye alıştırır ve birçok istatistik sağlar (biriken paralar, tütünsüz geçen gün sayısı, içilmeyen sigaralar, artırılan yaşam süresi, sigara içmemekle yapılan zaman tasarrufu vs.).

Qwit ayrıca sağlığınızla ilgili bilgileri size gerçekleştirilecek hedefler şeklinde sunar.

– Uygulama aynı bir oyun gibidir. Performansınıza bağlı olarak (içilmeyen sigara sayısı, tütünsüz geçirilen zaman, vs.) madalya kazanırsınız. Her bir madalya tek bir tıklama ile sosyal ağlarda paylaşılabilir.

Qwit ile sigarayı bırakma nedenlerinizi yazabilirsiniz Eğer bir gün tekrar sigara içmek isterseniz yazdıklarınızı okumanız faydalı olacaktır.  

– Qwit, bir masaüstü Widget’i ile ilerlemenizi takip etmenizi sağlar. Ayrıca Widget’in rengini de kendiniz seçebilirsiniz. 

İstatistik ve madalyalarınızı e-posta, SMS ya da sosyal ağlar (Facebook, Twitter, Google+) aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=stopSmokingDemo.team.geny&hl=tr

QuitNow! Sigarayı bırakın

QuitNow uygulaması sigarayı bırakmak konusunda bulabileceğiniz en kapsamlı uygulamalardan biridir. Size daima gerçek zamanlı durum bildirimleri sunarak endişelerinizden kurtulmanıza yardımcı olur:

– Son sigaranızı içtiğinizden bu yana geçen süre (Günler, Saatler, Dakikalar)
– Kaç sigaradan kurtulduğunuz
– Kazandığınız Zaman ve Para miktarı bilgisi verir. 

QuitNow! WHO – Dünya Sağlık Örgütü verilerine dayanarak sağlığınızın gelişim süreci ve zaman içinde kaydedeceğiniz başarıların bir listesini de size sunarak, motivasyonunuzu artırıcı bir rol oynar. 

Durumunuzu ve başarılarınızı uygulamanın kendisi üzerinden paylaşabilirsiniz. 

– Profilinizi oluşturduktan sonra sigarayı bırakan diğer kişilerle sohbet edebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.EAGINsoftware.dejaloYa&hl=tr 

DNM – Sigarayı İçerek Bırakın

İlk etapta sigarayı azaltmak istiyorsanız ve belirli bir süre sonra bırakmak istiyorsanız; DNM tam da size göre mobil uygulamadır.

Programın düzgün hesaplama yapabilmesi ve sigara alarmlarını gönderebilmesi için arka planda çalışması gerekir. Telefonunuz açık olduğu sürece programın arka planda çalıştığından emin olunuz.

Uygulamayı kullanarak belirlediğiniz aralıkta maksimum sigara adedinden başlayarak, her 2 haftada 1, 1 sigara azaltarak sigarayı bırakmanız çok kolaylaşacak. Böylece uygulama size sigara içmeniz gereken zamanlarda uyarılar gönderecek. Sizin de gelen mesajlara uyarak uyarı almadan sigara içmemeniz gerekiyor.

Ayrıca ana ekranda; uygulamayı kullanmaya devam ederseniz kazanacağınız yıllık kazancınızı, o ana kadar içmediğiniz sigaralar sayesinde oluşan anlık kazancınızı, hayatınıza kattığınız süreyi, içmediğiniz sigara adedini ve son olarak da sigarayı bıraktığınız andan itibaren kan dolaşımınızın normalleşme değerlerini görebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=gy.dnm&hl=tr

 

Cevap bırakın