Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikŞifreniz güvenli mi?

  Şifreniz güvenli mi?

  2016_ocak_04

  Şu anda sahip olduğu şifrelerinin sayısını kayıtlarına bakmadan ezbere söyleyebilecek kişi sayısı çok azdır. Çünkü bilgisayar ve internet kullananlar için toplamda kullanılan şifre sayısı öyle bir çırpıda hesap-kitap yapmadan söylenebilecek bir rakam değildir. Her geçen gün artan ve güvenlik amacıyla belli aralıklarla değiştirilmesi gereken, hayatımızdaki onlarca hatta yüzlerce şifrenin yönetilmesi oldukça zordur.

  Şifrelerin yönetilmesi dışında çok daha fazla önemsenmesi gereken şifrelerin güvenliği konusudur. Şifreniz tahmin edilmesi zor, yeterince karışık olmalı ve bu şifreleri bir yerde yazılı olarak saklıyorsanız da bu yer güvenli olmalıdır.

  Güvenli Şifreler İçin Önemli İpuçları

  Şifrelerinizin daha güvenli olabilmesi için dikkat edilmesi gereken konuları aşağıda anlatmaya çalışacağım. Kullandığınız tüm servislerde şifre oluştururken bu anlatılan kurallara uygun şifreler üretirseniz çok daha güvende olacağınızı düşünebilirsiniz.

  Şifre İle Girilecek Her Yere Farklı Şifre

  Profesyonel bir internet kullanıcısıysanız çok fazla hizmet aldığınız web sitesi var demektir. Yani çok fazla şifre kullanmak zorunda olduğunuz yer olduğu anlamını çıkarabiliriz. Eğer tüm üye olduğunuz sitelere aynı şifreyi tanımlarsanız şifreniz kırıldığı anda bunu başaran kişiler tüm üyeliklerinize tek şifre ile ulaşmış olurlar. Bu konuyu hiç aklınızdan çıkarmadan mutlaka üye olduğunuz her servis için değişik şifreler tanımlamalısınız.

  Neleri Şifreniz Yapmamalısınız?

  Şifrenizi belirlerken hemen kırılabilecek olan isminizi, doğum tarihinizi, lakabınızı veya evcil hayvanınızın adını şifre olarak kesinlikle kullanmayınız.

  Sosyal Ağlarda Paylaşılan Bilgilere Dikkat

  Sosyal ağlarda paylaştığınız bilgilere de çok dikkat edin. Sosyal ağlar gibi başkalarına  açık platformlarda özel sayılabilecek bilgileri paylaşmayın. Annenizin kızlık soyadı, evcil hayvanınızın adı gün ay yıl olarak doğum tarihiniz gibi bilgileri birilerinin şifrenizi tahmin ederken kullanabileceklerini aklınızdan çıkarmayın ve bu bilgileri paylaşmayın.

  Birbirini Takip Eden Tuş Dizilimleri

  Bu tarz şifreleri genelde telefonda konuşurken veya acil bir şifreli işlem yapmak gerektiğinde pratik olsun diye kullanırız. Klavye üzerindeki arka arkaya gelen tuş dizilimlerini şifremiz olarak tanımlarız. Böyle şifreler hem yeterince güvenli değildir hem de kırılabilmesi zor olmayacaktır. Örnek vermek gerekirse : qwerty , zxcvbn ve 56789

  Eğer alışkanlık olarak klavyede birbirini takip eden tuş dizilimlerini kullanacaksanız bile mutlaka harf veya rakamlar arasına “-“ veya “_” gibi karakterler ekleyerek şifrenin çözülmesini zorlaştırın. Örnek: q_we-rty

  Harflerin Yerine Çok Benzeri Karakterler Kullanın

  Şifrenizi kırmak isteyenlerin işini çok zorlaştıracak bu yöntemi sürekli kullanmanızı öneririm. Şifrenizdeki bazı harflerin yerine o harflere çok benzeyen sembolleri kullanmanız şifrenizin tahmin edilmesini çok güçleştirecektir. Örnek : €rd€m – $ul€yman – mube&&a

  Şifreniz Size Özel Olsun

  Hayal gücünüzü kullanmak için size iyi bir fırsat. Oluşturacağınız şifreleri  hem anlamsız dizilişlerden veya 2 ayrı kelimenin yine size göre özel bir birleşimi ile belirleyin. Size özel olan şifreler başkalarına göre hiçbir anlam ifade etmese de sizin için çok şey ifade ederler.

  Örnek vermek gerekirse :b€nimkedimTekir – 2cibaHarYa$iyorum – Ap30301$_#q

  En Az 6 Basamaklı Şifre

  Bir şifre oluştururken prensip olarak en az 6 karakterli olmasına özen gösterin. Aynı zamanda şifreniz içinde en az bir büyük/küçük harf ve en az bir rakam olması daha güvenli bir şifre için ideal bir yöntemdir. Örnek: Ley9La – SuleYmaN4– aHmEt8

  Kurtarma Sorusu Konusuna da Çok Dikkat Edilmeli

  Şifrenizi belirlerken kurtarma sorusunu mümkünse kendiniz seçin ve unutmayacağınız bir soru olmasına özen gösterin. Cevabı oluştururken de cevap hem kolay tahmin edilmemeli hem de cevabı yazarken bir takı veya benzer karakter kullanımı güvenliği artıracaktır.

  Örnek vermek gerekirse : “İlk arabanızın markası” olarak soruyu belirlediyseniz  cevap şöyle olabilir: “$koda” veya “Skoda1973”

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN