Siemens Türkiye Opera Yarışması başlıyor

0

Siemens Türkiye’nin, ülkemizdeki genç opera sanatçılarını desteklemek ve dünya sahnelerine taşımak amacıyla çeyrek asırdır sürdürdüğü ‘Siemens Türkiye Opera Yarışması’ için başvurular başlıyor. 

Türkiye’nin en uzun soluklu yarışmalarından olan ‘Siemens Türkiye Opera Yarışması’na 16-31 Ekim tarihleri arasında www.operayarismasi.com adresi üzerinden başvurular gerçekleştirilebilecek.

19 Kasım’da ise bu yıl ilk kez Atatürk Kültür Merkezi Opera Salonu’nda “100. Yıl Cumhuriyet Operası Konseri” düzenlenecek. Konserde, yarışmada geçmiş yıllarda dereceye girenler ve bu yılın kazananları, ‘Siemens Türkiye Senfoni Orkestrası’ eşliğinde unutulmaz bir performans sergileyecek.

Siemens Türkiye’nin 25 yıldır sürdürdüğü ‘Siemens Türkiye Opera Yarışması’ için başvuru dönemi başlıyor. Cumhuriyet’in 100. yılında ‘Kulağımız Sizde’ mottosuyla düzenlenen yarışmaya katılmak isteyen genç opera sanatçılarının 16-31 Ekim tarihleri arasında www.operayarismasi.com adresi üzerinden başvuruda bulunması gerekiyor.

Türkiye’deki opera sanatçılarını dünya sahneleriyle tanıştırmak amacıyla 1998 yılından bu yana düzenlenen “Siemens Türkiye Opera Yarışması’nda ön elemeler online olarak gerçekleştirilecek. Yarışmanın yarı finali 16 Kasım’da, finali ise 17 Kasım’da gerçekleşecek. Bu yılki Siemens Türkiye Opera Yarışması’nın kazananları, 19 Kasım’da Atatürk Kültür Merkezi Opera Salonu’nda düzenlenecek 100. Yıl Cumhuriyet Operası Konseri’nde, ‘Siemens Türkiye Senfoni Orkestrası’ eşliğinde performanslarını sergileyecek.

Yarışmada ilk üçe giren genç opera sanatçılarını bu yıl da dünyanın önemli müzik okullarında, kariyer hayatlarında önemli bir yer tutacak fırsatlar bekliyor. Yarışmanın 1’incisi Deutsche Oper am Rhein Dusseldorf Duisburg’da bir temsilde yer almanın yanı sıra 3000 Euro para ödülünün, 2’incisi Bologna International Opera Academy 2024 Yaz Programı’nda tam burslu eğitim ve 2000 Euro para ödülünün, 3’üncüsü ise 1000 Euro para ödülünün sahibi olacak.

Yarışmaya, tüm ses kategorilerinden (soprano, mezzo soprano, tenor, bariton, bas) katılacak olan opera sanatçılarının 18-30 yaş arasında ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.

Cevap bırakın