Siber Tehditler 2018’de Şirketlere Hangi Konularda Zarar Verecek?

0

Siber tehditler 2018’de yine şirketlerin canını çok yakacak gibi duruyor. Çünkü kurumların dijitalleşmeleri ile birlikte sanal dünyadan gelen tehlikelerin sayısı her geçen gün artarken saldırının yöntemleri ise sürekli olarak değişiyor. Özelikle bazı sektörler var ki, onlar diğerlerine göre çok daha büyük risk altında. Finans, bankacılık, sağlık ve perakende sektörleri bu konuda kritik öneme sahip ve en çok tehdit alan sektörler olarak dikkat çekiyor.

Siber Tehditler Akıllanıyor

Şirketlerin maruz kaldıkları siber tehditler gün geçtikçe biraz daha akıllanıyor. Çok yakında yapay zekaya sahip kötü amaçlı yazılımların saldırılarına maruz kalan şirketler göreceğiz. Bu yazılımlar her saldırı sonrasında yeni bir şeyler öğrenerek saldırılarını hem farklılaştıracaklar hem de sıklaştıracaklar. Akıllı tehditlere maruz kalan şirketlerin kendi bünyelerinde tecrübeli ve uzman bilgi-işlem personeli bulundurarak kendi siber güvenliklerini sağlamaları zorunluluk haline gelecek.

Tehditlerin Etki Alanları Fazlalaştı

2018 yılında teknolojik hayatımızın içinde çok daha fazla yer almaya başlayan IoT teknolojileri ile tehditlerin etki alanları fazlalaşmaya başladı. Bunun sonucunda şirketlerin alacakları önlemlerle hem yurtdışı güvenlik standartlarına uyumlu hale gelmeleri hem de hizmet verdikleri müşteri portföyünü koruyan bir bilişim altyapısına sahip olmalları gerekiyor.

Phishing (Oltalama) Saldırıları Önemli Yer Tutacak

2018 yılının özellikle fidye yazılımların yine son derece etkili bir yıl olacağı tahmin etmek hiç de zor değil. Geçen yıllara göre kurumlarda çalışanlar bu konuda belirgin bir bilince sahip olsalar da saldırıların yöntem değiştirerek devam etmesi bekleniyor. Saldırganların sosyal mühendislik yöntemleri kullanmasıyla çok daha inandırıcı ve gerçekmiş gibi görünen sahte senaryolarla kandırılan personel kurumuna zarar vermiş olacak. Kurum çalışanlarını çok daha dikkatli, eğitimli ve uyanık olmaları atakları önlemede yeterli olacaktır.

Sanal paralar Etkilenecek

Elbette son zamanlarda sıkça gündeme gelen kripto paralar da saldırganların hedefinde olacak. 2018 kripto para borsaları ve kripto paraların saklandığı dijital cüzdanlar için zorlu geçecek. Dijital cüzdanınızı hedef alan tehditler gerçekleştirdikleri sızmalarla bazı özel bilgilerini ele geçirebilecekleri gibi kurum ına da zarar verebilirler.

Buluta Tehditler Artacak

İş süreçlerini bulut platformlarına aktarmış kurumları da akıllı atak ve tehditler bekliyor. Bu aşamada önlem alması gereken kurum değil bulut platformunda hizmet sağlayıcınız olmalıdır.

Yapay Zeka Faktörü

2018’de etkisi çok fazla görülecek olmasa da önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu konuda ciddi gelişmeler yaşanacağı öngörülüyor. Belirli bir yapay zekaya sahip yazılımlarla yapılan ataklarda öğrenen zeka kurumların maruz kalacağı tehditleri sürekli değiştirerek ve geliştirerek kurum ağını tacize devam edecek.

DDoS Atakları Artarak Devam Edecek

DDoS atakları zaten uzun yıllardır kurumların korkulu rüyası durumundaydı. Bu durum 2018’de de artarak devam edecek. Kurumlar da bu ciddi tehdidin öneminin farkına vardıklarından ağlarında güvenlik önlemleri arttırmaya başladılar. Kurumlar ağlarındaki güvenlik açıklarını yamadıkları ve gerekli önlemleri aldıkları müddetçe etkilenme potansiyeli azalacaktır.

Şehir Akıllandıkça Tehditler Artacak

Yaşadığımız şehirler her geçen gün biraz daha akıllanıyor. Akıllandıkça da çevremizde internete bağlı cihaz sayısında da artış yaşanıyor. Bu da siber saldırganların iştahını kabartan bir olay. Bu yıl kurumlarda internete bağlı olarak kullanılan ve hiç ummadığınız bir cihazın tehdit altında kaldığını görürseniz sakın şaşırmayın.

Kamuya Yönelik Saldırılar

Kamu zaten doğası gereği her zaman tehditlerde başı çeken bir alan. Kamuda oluşan siber tehditlerdeki en büyük risk tehditlerin gerçekleşmesiyle birlikte kötü sonuçlarından kurumlara nazaran çok daha fazla insanın etkilenecek olması.

Siyasilere ve Ünlülere Tehdit Artışı

2018’de özellikle ünlü kişilere, fenomenlere ve siyasetçilere karşı siber tehditlerde artış olması bekleniyor. Çünkü bu kişilerden daha rahat para alınabileceği öngörülüyor.

Cevap bırakın