Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikSiber suç nasıl önlenir?

  Siber suç nasıl önlenir?

  gorsel19

  Bilgisayar teknolojisinin büyük bir hızla gelişmesi ve internet hızının çok yüksek kapasitelere ulaşmasıyla birlikte siber suçlar da buna paralel olarak artıyor. Her geçen gün kurum veya birey olarak bu işten canı yananların  sayısı hiç de yabana atılacak boyutta değil. Çünkü bu belaya maruz kalanlar bunun sonucu olarak hem ciddi finansal kayıp veriyorlar hem de  manevi olarak zarara uğruyorlar. Bir de kaybedilen zamanı hesaba katarsak yaşanan travmanın ne kadar büyük olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Zaten şu an için yeterli önlemler alınmadığından  mağdur sayısı sürekli katlanarak artıyor.

  Kişisel Bilgilerinizi Özenle Koruyun

  Eğer siber suçu önlemek istiyorsak öncelikli olarak atacağımız ilk adım kişisel bilgilerimizi en iyi biçimde korumak olacak. Gelinen noktada artık kişisel bilgilerimizi başkalarıyla paylaşırken her zamankinden daha fazla hassas davranmamız gerekiyor. Özellikle doğum tarihi, ev adresi, kredi kartı bilgileri, cep telefon numarası, annenin kızlık soyadı, kişisel e-posta adresi ve benzeri kişisel bilgileri zorunlu olmadıkça paylaşmamaya gayret göstermeliyiz.

  Sahte e-Posta Mesajlarına Dikkat

  Posta kutumuza gelen sahte mesajlara karşı da dikkatli olmalıyız. Özellikle e-postaların içinde uyumsuz harflerden veya sadece rakamlardan oluşan bağlantılara tıklamamaya ve sizden kişisel bilgilerinizi isteyen e-posta mesajlarına itibar etmemeye özen göstermek gerekiyor.

  İnternet ortamındaki dolandırıcılar çoğunlukla size gerçek görünmek için güvendiğiniz web sitelerinin ekran görüntüleriyle karşınıza çıkarlar. Güvendiğiniz sitelere ulaşmak için web adreslerini kendiniz yazarak girmeniz güvende olmanız açısından önemlidir.  Çünkü bazen tıkladığınız ve ekranda doğru olarak gördüğünüz bir adres aslında sizi çok farklı bir siteye yönlendirebilir.

  İzlenen bir başka yöntem de size gönderilen sahte e-postalar yoluyla inandırıcılık sağladıkları bağlantıya tıklamanızı sağlayarak ya bilgisayarlarınıza zararlı yazılım yükletirler ya da bulaştırdıkları bir virüs yoluyla tüm dosyalarınızı kullanamaz hale getirirler.

  Her Ülke Kendi Siber Güvenlik Politikasını Belirlemeli

  Elbette sadece kişi ve kurumların siber suçu önleme çabası yeterli değildir. Her ülke devletin kaynaklarından yararlanarak siber suç işleyen kişileri tespit ederek yakalayabileceği ve en önemlisi ağır bir biçimde cezalandırabileceği politikaları ivedi olarak belirlemelidir. Eğer bu yapılırsa siber suçların üzerine devlet çok daha etkin olarak gidilebilir ve suçluları adalete teslimi kolaylaşır.

  Siber Suçluların Kullandığı Yöntemler Çok İyi Analiz Edilmeli

  Siber suç ile savaşan ister devlet ister özel kurumlar mutlaka bir kaynak ayırarak  siber suçların işleniş biçimini, uygulama yönetemlerini ve sebep olduğu sonuçlarını analiz etmek, ölçmek ve değerlendirebilmek için sürekli geliştirici çalışmalar yapmak zorundadırlar. Aksi takdirde her geçen gün farklı yöntemlerle karşımıza çıkan bu suçlarla savaşmak çok zorlaşacaktır.

  Orjinal Yazılım ve Düzenli Güncelleme

  Bilgisayarınızın siber suça bir davet çıkarmaması için güvenlik açıklarını rutin olarak güncelleyerek kapatmanız gerekir. Aksi durumda kötü niyetli kişilerin sisteminize sızması için açık bir kapı bırakmış olursunuz. Yazılım ve işletim sistemi güncellemeleri elbette sizi tüm saldırılardan korumayacaktır ama karşı tarafın işini de oldukça zorlaştıracaktır. Özellikle otomatik gelen saldırılar bu şekilde sorunsuz olarak bertaraf edilebilir.

  Ülkeler Arası İşbirliği ve Etik Kurallar Önemli

  İnsanın olduğu her alanda ”etik” sözcüğü hep önemsenmiştir. Teknoloji ile güç kazanan insan bu gücünü kullanırken bazı etik sorunlara sebep olmaktadır. İşte bu yüzden siber suç konusunda da daha işin en başında önlem almak için belki anaokullarından itibaren teknoloji kullanmanın etik kurallarının öğretilmesi gelecek için alınan iyi bir önleyici tedbir olabilir.

  Özetlersek; eğer herkes üstüne düşen görevi yapar ve ülkeler siber suç ile savaşmak için yenilikçi politikalar oluştururlarsa canı yanan mağdurların artışını engellemiş oluruz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN