Siber saldırılar iflas ettiriyor

0

Küresel sigorta şirketi Hiscox, yayınladığı yeni rapor ile büyük bir tehlikeye dikkat çekti.

Raporda yer alan veriler Avrupa ve Amerika’daki birçok kuruluşun, yaşadıkları güvenlik ihlalleri nedeniyle iflasın eşiğine geldiğini ortaya koyuyor. Siber güvenlik alanında nereye yatırım yapacağını bilmek her zamankinden çok daha önemli. Siber güvenlik şirketi ESET bu konuda neler yapılabileceğini inceledi.

Hiscox sigorta şirketinin ABD, Birleşik Krallık, Belçika, Fransa, Almanya, İspanya, Hollanda ve İrlanda’daki 5.000 firma ile yaptığı görüşmelerden ortaya çıkan bulgulara göre sekiz ülkenin yedisi, siber saldırıyı işletmelerine yönelik bir numaralı tehdit olarak belirtmiş.

Ankete katılanların yarısı (%48) son 12 ay içinde bir siber saldırı yaşadığını bildirmiş. Yine ankete katılanların yüzde 16’sı bir önceki yıl bir fidye yazılımı saldırısı yaşarken bu oran şu an katılımcıların beşte birine yükselmiş (%19). Kurbanların üçte ikisi de saldırgana ödeme yapmış.

Siber saldırı kurbanlarının yarısından fazlası (%55’i) siber saldırıyı yüksek risk alanı olarak görürken böyle bir saldırı yaşamamış olanlar için bu oran yüzde 36’ya kadar düşüyor. Benzer şekilde mağdurların yüzde 41’i riske maruz kalma olasılıklarının arttığını söylerken diğer grup için bu oran dörtte birden az (%23). Bir diğer ilginç ayrıntı; siber suçlular gitgide daha küçük firmaları hedefliyor. Yıllık 100 bin ile 500 bin ABD doları değerinde geliri olan firmalar da bugün bir ile dokuz milyon ABD doları değerinde geliri olan firmaların maruz kaldığı saldırı kadar çok saldırıya maruz kalabiliyor.

Cevap bırakın