Siber saldırı grubu kritik altyapıları hedef alıyor

0

Ukrayna ve Polonya’daki enerji şirketlerine yönelik siber saldırıları inceleyen bir siber güvenlik şirketi, BlackEnergy APT grubuna ilişkin çeşitli detayları ortaya çıkardı. İşte detaylar…

Ukrayna’yı yıllardır sıkıntıya sokan BlackEnergy, Aralık 2015’te tarihte ilk kez bir siber saldırı sonucu 230 bin kişiyi elektriksiz bırakıp karanlığa gömerek dikkatleri üzerine çekti. Bu olayın meydana geldiği dönemde siber güvenlik araştırmacıları farklı bir zararlı yazılım altyapısı tespit etmeye başladı ve buna GreyEnergy adını verdi.

Araştırmayı yürüten Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Anton Cherepanov, “Geçtiğimiz üç yıl içerisinde GreyEnergy’nin Ukrayna ve Polonya’daki enerji şirketleri ve diğer yüksek profilli hedeflere yönelik gerçekleştirilen saldırılara karıştığını gördük” şeklinde konuştu. Ukrayna enerji altyapısına yönelik 2015‘te gerçekleştirilen saldırı, BlackEnergy araçlarının kullanıldığı bilinen en son operasyon oldu.

BlackEnergy-GreyEnergy-Telebots

TeleBots, 2017’de diskleri silerek küresel çaptaki iş operasyonlarını kesintiye uğratan ve milyarlarca dolarlık zarara neden olan zararlı yazılım NotPetya küresel salgınıyla tanınıyor. Siber güvenlik araştırmacılarının yakın zamanda değerlendirdiği gibi TeleBots ayrıca endüstriyel kontrol sistemlerini hedefleyen en güçlü ve modern zararlı yazılımlardan olan Industroyer’e ve 2016 yılında Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki ikinci elektrik kesintisinin arkasındaki grup gibi de görünüyor.

“GreyEnergy,TeleBots ile birlikte gün yüzüne çıktı, fakat daha iyi bilinen kuzeninden farklı olarak GreyEnergy’nin faaliyetleri Ukrayna ile sınırlı değil ve şu ana kadar zararlı olmadı. Radarın altından uçmak istiyorlar” diye yorumladı Anton Cherepanov.

Cevap bırakın