Siber Güvenlik Konusunda 2021 Yılını Bekleyen Tehlikeler

0

Yapılan araştırmalara göre yapay zeka, otomasyon, pandemi ve küresel ısınma gibi ağır toplarla meşgul olacağımız 2021 yılı içerisinde siber güvenlik konusu da ağırlık kazanacak. Özellikle pandemi nedeniyle küresel anlamda kullanım yoğunluğu kazanan uzaktan eğitim ve çalışma modeli nedeniyle internete bağlanan kişi ve cihazların sayısı belirgin şekilde artıyor. Sayının artması da yeni risklerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

siber güvenlik
Siber güvenlik hizmeti sağlayan bir kurum ile işletmenizi koruyabilirsiniz

Siber güvenlik çökecek

Siber korsanlar ve güvenlik uzmanları arasında bitmeyen bir çekişme yaşanıyor. Ancak ne yazık ki bir süredir korsanlar daha avantajlı. Eskisi gibi bireysel olarak saldırmak yerine organize şekilde hareket eden korsanlar güçlü bilgisayarları ve yapay zekayı da arkasına alarak SolarWinds olayında yaşandığı şekilde NASA gibi en üst seviye güvenlikli yerlere bile sızabiliyorlar. Bu nedenle uzmanlar her kurumun tehlike altında kalmışçasına güvenlik önlemlerini geliştirip güncellemelerini öneriyor. Çünkü 2021 yılında birçok kurum çökecek. Ne kadar tedbirli olunursa etkiler o kadar az olur.

Yemleme konusuna dikkat

Son kullanıcı olarak bizlerin en çok dikkat etmesi gereken konu yemleme yani phishing eylemleri. Kendilerini savcı, polis ya da hiç akla gelmeyecek şekilde tanıtan saldırganlar sizi ikna ederek bilgilerinize erişmeye çalışabilir. Artık bu işte iyice ustalaşan saldırganlar dijital izlerinizi takip edip hakkınızda kapsamlı bir çalışma yaptıktan sonra size özel bir kandırma planı uyguluyorlar. Dolayısıyla daha çok kişinin kanma ihtimali var. Saldırganların asıl amacı sizin üzerinizde çalıştığınız kurumlara ve değerli şirket verilerine erişmek. Elbette bu esnada siz de maddi ve manevi kayıplara uğrayabilirsiniz.

Ağa bağlı her cihaz riski artırıyor

Bir diğer tehlike ise sosyal mühendislik. Burada da sizin dijital kopyanızı yaratan saldırganlar yine kritik verilere ulaşmaya çalışıyor. En iyi ihtimalle fidye yazılım yükleyen kişiler sizi korkutarak para talebinde bulunuyorlar. Kendinizi sağlama almanız için modem, televizyon, yazıcı gibi internete giren her türlü cihazın yazılımını güncel tutmanız, virüs programı kullanmanız gerekiyor. Mümkünse iş amaçlı bilgisayarınız ile kişisel bilgisayarınızı ayırmanızı da tavsiye ediyoruz. Eğer bir kurum işletiyorsanız ya bir güvenlik uzmanını ekibinize dahil etmeniz ya da bu hizmeti sağlayan bir kurumla çalışmanız şart. Tüm veriler 2021’in siber güvenlik açısından zor bir yıl olacağını gösteriyor. Dolayısıyla tedbiri elden bırakmayın.

Cevap bırakın