Shazam artık Apple’ın

0

Şarkıların isimlerini ve sanatçısını bulma fonksiyonunu sunan Shazam adlı popüler yazılım, ABD merkezli teknoloji şirketi Apple tarafından satın alındı. İşte detaylar…

Shazam, mobil ekosistem açısından önemli bir katma değer. Uzun yıllardır oldukça kilit noktada yer alan bir ihtiyaca yanıt veren en tanınmış uygulama olduğunu da belirtmek mümkün. Özetle bilgisayar ve akıllı cihazlarda kullanılan bir yazılım, kullanımı ise şarkıların açılması, kısa sürede sesin analiziyle ilgili bilgilerin ekrana gelmesi şeklinde.

Geçtiğimiz haftalarda Apple tarafından satın alınabileceği yönünde bilgilerin kamuoyunda yer bulmaya başlamasının ardından beklenen haber geldi.

Aylık 100 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahip olduğu kaydedilen Shazam, Apple tarafından 400 milyon dolar bedelle satın alındı. Yılın öne çıkan teknoloji satın almaları arasında yer alan işlem sonrasında Shazam’da ne gibi değişikliklerin olacağı sorusu şimdilik netlik kazanmış değil. Ancak popüler yazılımın, cihazlarda kullanılmaya devam edildiğini belirtelim.

Shazam, reklam gelirleri yerine ilgili müzik parçaları ve sanatçılarına yönlendirme sağlama yoluyla gelir elde eden bir finansal modele sahipti. Apple’ın müzik marketi iTunes ise karının önemli bir kesimini oluşturmaktaydı. Bu açıdan Apple’ın ilgisini çekmiş olabileceği belirtiliyor. Diğer yandan Apple Music entegrasyonu gibi bazı iddialar da söz konusu. Şimdilik bilinen tek şey ise Shazam’ın artık bir Apple şirketi olması.

Teknoloji dünyasına ilişkin öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın