Shadow of the Tomb Raider İnceleme

Serinin en karanlık oyununa merhaba diyoruz.

0

Eidos-Montreal ve Crystal Dynamics’in beklenen oyunu Shadow of the Tomb Raider, serinin en karanlık isimlerinden biri. Bunun nedeni ise Lara, artık gerçek bir avcı gibi davranmak zorunda. Çünkü kıyametin kapılarını bizzat kendisi araladı ve bu da onu korkunç bir sorumluluğun altında tutuyor. Saha sert hatlara sahip olan oyunumuzda hikayemiz bizi Trinity isimli örgütün türlü zorluklarıyla baş başa bırakıyor.

Lara, hırsı yüzünden Maya kıyametini getirecek kadar dikkatsiz davranıyor ve Trinity’nin yıllardır peşinde olduğu parçayı onlara gümüş tepside sunuyor. Durum böyle olunca Lara, kendi pisliğini temizlemek zorunda kalıyor. Lara’nın karanlık taraflarına da şahit olduğumuz oyun, oynanış dinamiklerinde büyük değişikliklere uğramamış. Gizlilik noktasında Lara, kendisini çamurla kaplayabiliyor ve uzun otlarda pusuya yatıyor. Ayrıca ölü bedenleri zehirleyip, diğer düşmanların bundan nasiplenmesini sağlayabiliyoruz. Zorluluk derecesine bağlı olarak düşmanlarımızı “survival instincts” sayesinde kolayca buluyoruz.

Yeni Lara, dövüş dinamiklerinde keskin ve çok enerjik. Silah kullanımı sırasında da vuruş hissiyatını çok temiz hissediyorsunuz. İlk oyunun aksine daha zor ancak mezarlıklar ilk iki oyundaki ile bayağı aynı. Gönül isterdi ki gizli mezarlar daha zorlu ve farklı olsun ancak yapımcı firma, işin daha çok zorluk kısmına odaklanmış. Özellikle “deadly obsession” zorluk modu, gerçek anlamda oyuncuyu çileden çıkartıyor. Hislerimizi kullanamıyoruz, bulmacalar için Lara ipuçları vermiyor veya oyunu kayıt etmemiz gereken kamplar parlamıyor falan. Eğer gerçek hayatta kalma modunu ve zorluğu seviyorsanız, seçiminiz deadly obsession olabilir.

Oyunda seeker, scavenger ve warrior isimli üç yetenek ağacı mevcut. Bu yetenekleri geliştirdikçe Lara daha güçlü ve dayanıklı hale geliyor. Tüm bunların yanında oyunun en tatlı kısmı kesinlikle Patiti ve çeşitli manzaralar. Su altında yüzerken veya ağaç tepesine çıktığınızda grafiklerdeki güzellikler gözden kaçmıyor. Oyunun merkez şehri olan Patiti, bol bol yan göreve de sahip. Sadece hikaye odaklı ilerlemek yerine, Patiti halkına da yardım edebilirsiniz. Tüm güzelliklerin yanında Lara’yı bekleyen ve kamp alanında değiştirebileceğimiz çeşitli kostümlerimiz de var.

Bazı kıyafetler çeşitli bonuslar verirken, bazıları sadece kozmetik. Hikaye kısmında tamamnınca bazı eksikleri anlamak çok zor değil ve muhtemelen Crystal Dynamics, birkaç yıl sonra yeni bir oyunla karşımıza çıkacak.

Cevap bırakın