Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelSeyahatlerinizde akıllı cihazlarınızda bulunması gereken uygulamalar

  Seyahatlerinizde akıllı cihazlarınızda bulunması gereken uygulamalar

  Seyahat etmek kolay bir iş değil, bir nevi bilinmeyene yolculuk. Bu da tedirginlik verici bir durum. Her ne kadar önceden planlamış da olsanız farklı bir ülke, farklı bir kültür hesaplarınızın dışında gelişmelere neden olabilir. Risk faktörünü en aza indirgemek için tedbiri elden bırakmamak gerek. iOS ve Android başta olmak üzere ücretsiz ve çoklu platform destekleyen aşağıdaki uygulamalarla sırtınız kolay kolay yere gelmeyecek.
  Google Çeviri

  İnternet üzerinden tarayıcımızı kullanarak Google’ın çeviri özelliğini kullanıyoruz fakat unutmayın ki her yerde internetiniz olmayabilir. Bu nedenle telefonunuza Google Çeviri’yi kurmanızın faydalarını mutlaka göreceksiniz. Bunun için çevrimdışı dil paketlerini indirmeyi ihmal etmeyin. Uygulamanın bir diğer kolaylığı da fotoğraf çekip metni tarayabilmesi. Özellikle Japonca gibi bambaşka alfabeler kullanan bir ülkede emin olun hayatınızı kurtarabilir.

  TripAdvisor

  Tüm gezginlerin ortak uygulaması TripAdvisor. Telefonunuzu adeta resmi bir tur rehberine çeviren bu programı indirdikten sonra dikkat etmeniz gereken nokta istediğiniz şehrin detaylı paketini yüklemek. Yani tek başına programı yükleyip yurtdışına çıkmayın. NewYork, Londra gibi birçok şehirde zamanınızı doğru şekilde ayarlamanız için TripAdvisor çok faydalı bilgiler sunuyor. Tam gün, yarım gün veya birkaç saatlik program önerileri, müze ve restoranlarla birleşince ortaya çok sağlam bir gezi kitabı çıkıyor.

  Kayak

  Son dakika biletlerinden kalacağınız otele kadar her türlü kritik seyahat bilgisini çok hızlı şekilde güncelleyen Kayak yazılımı TripAdvisor’la paslaşarak çalışabiliyor. Özellikle doğaçlama yapacağınız geziler veya son dakika fırsatları için Kayak’ı tercih edebilirsiniz. Bu arada bir komplo teorisinden bahsedelim. Bilgisayarınız üzerinden uçak bileti veya otel aradığınızda bu çerezlerin depolanıp uçak şirketleri tarafından kötüye kullanıldığı iddiaları sıkı gezginler arasında dolanıyor. Yani sizi potansiyel bir yolcu adayı olarak görüp fiyatı siz farkında olmadan sırf bir siteye girdiğiniz için yükseltebiliyorlar. Tabii bu ne kadar doğru tam kanıtlanmış değil ancak işini şansa bırakmak istemeyenler mobil uygulama ile bu tarz tehlikelerden uzak durabilirler.

  skyscanner

  SkyScanner

  Kayak mantığındaki bir başka uygulama da SkyScanner. Özellikle uçak biletlerine odaklanan uygulama geniş fiyat skalasındaki seçenekleriyle göz dolduruyor. ebookers.com sitesi ile ortak çalışan SkyScanner bulunduğunuz ülkenin kur sistemine göre fiyatları otomatik ayarlıyor.

   

  Gate Guru

  GateGuru

  Uçmak her ne kadar hızlı olsa da havaalanına gidiş ve orada geçen süre çok yorucu olabiliyor. Bazen uçağınız rötar yaptığında veya aktarmalı uçuşlarınız arasında birkaç saat varsa ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. GateGuru işte tam bu noktada devreye giriyor. Dünyada bulunan neredeyse her havaalanını (keşke ileride Ay ve Mars için de havaalanlarımız olsa) detaylarıyla size aktaran programın fanı olabilirsiniz. Hangi havaalanında hangi yemek meşhur, nerede Yoga dersi var, biraz oyun oynamak için salona nasıl ulaşırım tarzındaki bilgiler artık avucunuzun içinde.

  XE Currency

  Farklı bir ülkenin para birimine alışık olmayabilirsiniz. Özellikle Euro, dolar ve o yerin yerel para birimi ile işlem yapıyorsanız (Letonya latı gibi) XE Currency’nin faydasını göreceksiniz. Program Türk lirası dahil 180’den fazla ülkenin para birimi mevcut. Ana ekrana istediğiniz ülkeleri seçerek yazdığınız paranın anında karşılığını göreceksiniz. Ekonomiye ve sayılara ilgi duyanlar için para seyrini gösteren detaylı grafikler de mevcut.

  SwackettHandheld

  Swackett

  Son olarak programımızı haber bülteni klişesiyle yani hava durumuyla noktalayalım. Telefonunuzda muhtemelen hava durumunu gösteren bir program yüklüdür ancak Swackett tasarımı ve kullanıcılardan aldığı bilgilerle rakiplerinden farklılaşabiliyor. Peep ismi verilen uygulamaya özel hazırlayabileceğini minimal tasarımlı karakterler hava durumuna göre ne giymeniz gerektiğini gösteriyor. Hava durumunu aktivitelerle birleştiren program golf, kayak ve köpek gezdirmek için gün ve saat önerilerinde bulunmayı ihmal etmiyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN