Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürSeyahate çıkarken yüklemeniz gereken 10 mobil uygulama

  Seyahate çıkarken yüklemeniz gereken 10 mobil uygulama

  2016_mayis_03

  Seyahat etmeyi sevmeyeniniz var mı? Sanırım herkes seyahat etmekten az veya çok keyif alır. Akıllı telefonlardan sonra seyahatler daha kolay olmaya başladı. Çünkü cep telefonumuza yükleyeceğimiz mobil uygulamalar seyahat halindeyken hayatımızı bir anda kolaylaştırabiliyor. Sizlere özellikle de yurtdışına seyahat ederken akıllı telefonunuzda mutlaka yüklü olması gereken 10 mobil uygulamadan ve kısaca özelliklerinden bahsedeceğim.

  Whatsup veya Bip

  Bu iki uygulamadan herhangi birini cep telefonunuza yüklemeden kesinlikle seyahate çıkmayın. Zaten bunlardan birini kullanmayanınız yoktur ama özellikle tavsiye etmem gerekirse Turkcell Bip uygulamasının oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Bip’in video görüşme yapabilme özelliği ile seyahatte bile sevdiklerinizi yanınızda hissedebileceksiniz. Bu uygulamaları yurtdışında sadece Wi-Fi bağlantınız olduğunda kullanmanız gerektiğini unutmayın. Yoksa çok ciddi sürpriz faturalarla karşılaşabilirsiniz.

  Trip Advisor – Foursquare

  Yabancı bir şehire gittiniz ve nerede yemek yiyebileceğinizi bilmiyorsunuz yani tavsiyeye ihtiyacınız var. Özellikle de yemek ve konaklama ile ilgili tüm sorularınızın cevaplarını bu uygulamalarda bulabilirsiniz. Uygulamadaki tavsiyelere güvenebilir miyim derseniz genel olarak güvenebileceğinizi söyleyebilirim. Çünkü uygulamada gördüğünüz yorumların sahipleri üye kullanıcılar. Olumlu veya olumsuz yapılan tüm yorumları okumadan bilmediğiniz bir yerde yemek yemeğe çıkmamanız tavsiye olunur.

  Taxifarefinder – Taxi Calculator

  Özellikle Taxifarefinder uygulaması ile 600 kadar şehirde taksi ücreti olarak ne miktarda bir ödeme yapmanız gerekeceğini görebiliyorsunuz. Bazı ülke şehirlerinde taksi ücreti çok ucuz veya çok pahalı olabiliyor. Bu uygulamalardan biri telefonunuzda yüklüyse taksiye aşağı yukarı ödeyeceğiniz rakamı biliyor olacaksınız.

  Google Translate

  Telefonunuzda olmazsa olmaz uygulamalardan biri de Google Translate uygulaması. Bu uygulama ile klavyeyle yazarak 103 dil arasında çeviri yapabilir, herhangi bir uygulamadaki metni kopyalayarak çevirisini görebilir, internet bağlantınız yokken bile 52 dilde çeviri yapabilirsiniz. Anında kamera çevirisi özelliği ile 29 dilden metni anında çevirebilirsiniz Kamera Modu ile 37 dilde daha yüksek kalitede çeviri için metnin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

  Hoteltonight

  Bu uygulama size otellerin ellerinde kalan odaların son dakika fiyatlarını gösterir. Gittiğiniz şehirde daha önceden rezervasyonunuz olmadan gece kalmanız gerektiğinde hangi otellerde boş oda olduğunuz ve bunların hangilerinin uygun fiyatlarda olduğunu görebilirsiniz.

  Google Maps

  Mutlaka yüklü olması gereken bu uygulama için tek kural var: O da bir Google hesabınızın olması gerekliliği Hesabınız Yoksa Google hesabı açmanız ve önce yaşadığınız yerin sonra da gideceğiniz şehirlerin haritalarını yüklemeniz gerekiyor. Haritalar yüklüyse telefonunuz internete bağlı olmasa da kullanılabiliyorsunuz. Gittiğin şehirde kaybolma derdi sona erdiği gibi bir yere nasıl gidileceğini de telefonunuzun ekranından ayrıntılı olarak izleyebiliyorsunuz.

  Skyscanner

  Yüzlerce havayolunun milyonlarca uçuşunu araştırıp karşılaştırarak en ucuz uçak biletini sunan bu uygulama ile en ekonomik uçak biletini bulabilir ve kredi kartınızla satın alabilirsiniz.

  Hava Durumu Uygulaması

  Bu uygulama için isim vermiyorum. Oldukça fazla sayıda uygulama çeşidi var. Bunlardan beğendiğiniz bir tanesini cep telefonunuza yükleyin. Gittiğiniz şehirde program yaparken veya daha gitmeden hava durumuyla ilgili program yaparken çok işinize yarayacaktır. Aksi durumda kötü hava sürprizlerine hazırlıksız yakalanabilirsiniz.

  Hostelworld

  Eğer yurtdışına çok sınırlı bir bütçeyle gidiyor ve yıldızlı otellerde kalabilecek bir duruma sahip değilseniz bu uygulamayı yüklemeden yola çıkmayın. Gittiğiniz yerde ekonomik konaklamaya imkanı sağlayabileceğiniz yerlerin bilgini bulabileceğiniz bu uygulamayı seyahat öncesi yükleyip denemenizde fayda var.

  Free Wi-Fi Finder

  Yurtdışında telefonunuzdan internet kullanmak artık makul fiyatlar seviyesine de gelse yine de yoğun kullanım yapıyorsanız yüksek meblağda faturalara maruz kalabilirsiniz. Bu uygulama size bulunduğunuz yerin en yakınındaki tüm ücretsiz Wi-Fi noktalarını gösteriyor. Telefonunuzda bulunmasında fayda var.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN