Seyahate Çıkarken Evimizde Güvenliği Nasıl Sağlayabiliriz?

0

“Seyahate çıkarken evimizde güvenliği nasıl sağlayabiliriz?” sorusunun tek bir standart cevabı yoktur. Çünkü herkesin evinin güvenlik zaafları ve alınacak güvenlik önlemleri farklıdır. Kapı ve pencereleri sıkı sıkıya kilitleyenler, evine ve bahçesine alarm veya kamera sistemi kuranlar, panjur ve demir parmaklıklarla evini korumaya çalışanlar hatta güvenlik personeli çalıştıranlar gibi çok farklı şekillerde önlem almayı düşünenler olabilir. Fakat günümüzde hırsızlar çok profesyonel çalıştıkları için artık klasik güvenlik önlemleri yeterli olmamaktadır. Alınacak önlemler mutlaka çeşitli teknolojik güvenlik sistemiyle desteklenmelidir.

Seyahate Çıkarken Ne Tür Önlemler Alabilirsiniz ?

Evinizi belirli bir süre boş bırakarak iş veya tatil amaçlı gidilen seyahatler hırsızların iştahını kabartmaktadır. O yüzden seyahat öncesi evinizin güvenliği ile ilgili bazı önlemler almalısınız.

Evden Çıkmadan Tek Tek Kontrol Edin

Evinizden ayrılmadan önce dışarıya açılan tüm kapı ve pencerelerin kapalı olup olmadığını, kilitleri varsa da kilitlerinin çalışıp çalışmadığını mutlaka kontrol edin. Giriş ve zemin katlarda yaşıyorsanız pencerelere parmaklık veya panjur taktırmanız hırsızlar açısından caydırıcı olacaktır. Evinizde önemli miktarda parayı hele seyahate giderken asla bırakmayın. Aynı durum mücevherleriniz için de geçerli. Ya evinizde güvenli bir kasada ya da banka kasasında saklayınız.

Işığı Açık Bırakmak Artık Doğru Bir Yöntem Değil

Eskiden seyahate çıkarken evin dışarıdan görülebilen bir odasının ışığını açık bırakır ve perdeleri sıkı sıkıya kapatırdık. Artık uzmanlaşmış hırsızlar kapalı perdeleri ve sürekli gece gündüz yanan ışıkları takip ederek evde kimsenin olmadığını çok rahat bir biçimde anlıyorlar. O yüzden ışığı açık bırakmak artık güvenli bir yöntem olmaktan çıktı.

Posta Kutunuzu Boş Bırakın

Genel geçer bir kural olarak posta kutunuzu boş bırakın. Çünkü posta kutusunda biriken mektup ve broşür gibi evrak yığını evde olmadığınızın habercisidir. Hatta bu konuda komşularınızdan yardım isteyebilirsiniz. Size gelen postaları bir süreliğine sizin adınıza posta kutusundan alıp saklayabilirler. Böylece siz evde yokken posta kutunuz sürekli boş görünecektir.

Seyahatiniz Esnasında İnternette Yer Paylaşımı Yapmayın

Günümüzde internet üzerinden çalışan bir çok mobil uygulamada yer bildirimine izin verilmekte ve kullanıcılar hiç düşünmeden yer bildirimi yapmaktadırlar. Unutmayın ki bu yapılan önemli bir güvenlik açığıdır ve bu bilgiyi kullanan hırsız sizin nerede olduğunuzu bildiğinden evinizi soymakla ilgili çok daha rahat plan yapabilir. Tatile çıktığınızdan herkesin haberinin olmasına gerek yok. Tatil paylaşımlarınızı döndükten sonra da yapabilirsiniz.

Elektronik Alarm Sistemleri Çok Daha Güvenli

Nasıl ki hırsızlar son teknolojiyi kullanıyorsa sizler de güvenliğiniz için klasik güvenlik yöntemleri yerine teknoloji içeren güvenlik yöntemlerini kullanmalısınız. Elektronik alarm sistemleri artık çok gelişmiş çözümler sunuyor. İster kendi sisteminizi evinize kurar ister de aylık ödemeler şeklinde güvenlik şirketlerine abone olarak onların sistemlerini evinizde kullanabilirsiniz. Bu teknolojik güvenlik önlemleri sizi sadece hırsızlardan değil aynı zamanda da gaz kaçağı, su baskını ve yangın benzeri durumlarda sizi ve yetkilileri uyararak oluşabilecek felaketlerden de korur.

IP Kamera Çözümleri İçinizi Rahatlatır

Seyahatteyken içinizin rahat olmasını istiyorsanız evinize kuracağınız IP kamera ile internet üzerinden bulunduğunuz her yerde evinizde neler olduğunu 7 gün 24 saat aralıksız izleyebilirsiniz. Bu kameralar evinizdeki sesleri dinleyebilmenize ve kameranın görüş açısını değiştirebilmenize izin verirler. Hatta çift yönlü sesli görüşme ve hafıza kartına kayıt yapabilirsiniz. Harekete duyarlı kamera size evinizde olası bir hareket algıladığında telefonunuza gerçek zamanlı bildirim gönderecektir. Bu konu ile ilgili ürün çeşitlerine aşağıdaki bağlantıya tıklayarak MediaMarkt sitesinden ulaşabilirsiniz.

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/search.html?query=ip+kamera&searchProfile=onlineshop&channel=mmtrtr

 

Cevap bırakın