Sevgililer Günü’nde siber dolandırıcılara dikkat!

0

14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. İnternet ve sosyal medya kanalları, aşkı bulmanın önemli aracı haline gelmiş durumda. Ancak romantik temalı online dolandırıcılıklar, Sevgililer Günü döneminde zirve yapıyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET, bu dönemde dikkatle yaklaşılması gereken konu ve mesajlara dikkat çekiyor.

1. Güzel ama sahte tebrik kartları

Sevgililer Günü tebrik, kutlama kartları dijital dünyada çok rağbet görüyor. Bu nedenle de en yaygın aldatmaca yöntemlerinden biri. Siber saldırganlar, pek çok sahte kart ve kartın yönlendirildiği linki dolaşıma sokuyorlar. Gerçekte bu linkler, kullanıcıyı zararlı yazılım içeren sitelere götürüyor.

2. Truva atı bulaştırılmış romantik videolar

Siber suçlular, sadece sahte tebrik kartları değil, virüs ya da truva atı bulaştırılmış, şiirler, şarkılar veya videolara yönlendiren romantik linkleri de kullanır. Amaç, kişinin bilgisayar, tablet ya da telefonundaki özel bilgilere ve özellikle de banka giriş şifreleri veya kredi kartı bilgilerine ulaşmak.

3. Yanlış yönlendirilen aramalar

BlackHat SEO ya da arama motoru zehirlenmesi olarak tanımlanan teknikler kullanılıyor. Bu sayede zararlı yazılım bulaştırılmış sitelerin, Sevgililer Günü ile ilgili kelime aramalarında arama motorlarında üst sıralarda çıkması sağlanıyor.

4. İnternette ‘bedava‘ tehlikesi

İnternette ve sosyal ağlarda karşılaşacağınız özel teklifler, bedava hediyeler ya da süper indirimler içeren her iletiye şüpheyle yaklaşmalısınız. Twitter ya da Facebook’ta buna ilişkin linklere sıkça rastlayabilirsiniz.

5. Özel bilgilere erişmek isteyen uygulamalar

Dikkat etmeniz gereken tek tehdit türü zararlı yazılımlar değil. Sevgililer Günü ile ilgili, kullanıcıların romantik duygularına hitap ederek özel bilgilere erişim sağlamayı hedefleyen birçok uygulama var.

Cevap bırakın