Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraSevgililer Günü’nde Onun en güzel fotoğrafını çekin

  Sevgililer Günü’nde Onun en güzel fotoğrafını çekin

  sg02

  Malum Sevgililer Günü geldi çattı. Her yıl 14 Şubat’ta adeta bir tören havasında yurtta ve dünyada kutlanan bu günde çekeceğiniz fotoğraflarla ona en güzel armağanlardan birini verebilirsiniz. 

  Gerçekten de güzel çekilmiş, doğru pozlanmış, bakışların tam yerinde olduğu bir fotoğraf bazen yüzlerce liralık bir hediyeden daha değerli olabiliyor. 

  ‘Hadi canım’ diyenler varsa aramızda şöyle düşünmenizi öneririm: Birçoğumuzun hayatında çok beğendiği en az bir kare fotoğrafı vardır. Bazen yıllar önce çekilen bazen de birkaç günlük bu fotoğraf ya da fotoğraflara baktığımızda özel bir şey göremeyiz. Ama o fotoğrafları çok severiz. 

  Bunun en önemli sebebi doğru anda çekilmiş olmalarıdır. İşin teknik bir tarafını kenara bırakacak olursak portre yani insan yüzü çekmek doğru anı yakalamakla eş anlamlıdır. 

  Sevgililer Günü’nde de sevdiğiniz kişinin (su eşiniz, sevgiliniz ya da başka biri olabilir) doğru anı yakalayarak çekebilirseniz o karenin uzun yıllar hatırlanmasını sağlayabilirsiniz. 

  Doğal olmak

  Beğenilen birçok fotoğrafın temelinde doğal olmak yatar. Fotoğraf binlerce andan sadece bir tanesini kayıt ettiği için yakalanan o anın özel olması ve tam doğru zamandı yakalanmış olması gerekiyor. Bunun için de sevdiğiniz insanın fotoğrafını çekerken doğal olması, gerçek halini yansıtması önemlidir. Elbette kurgulanmış yani planlanmış şekilde yapılan pozlar da güzel sonuçlar verebilir. Ama en kesin ve garantili sonuç doğru anı yakalamakla olur. 

  Doğru anı doğal halde yakalamak sevgilinizin güzel ve en doğru haliyle fotoğrafa aktarılmasını sağlar. Bu bakımdan fotoğraf çekerken ya da poz verirken doğal olmaya, kendinizi doğal bir şekilde ifade etmeye çalışın. 

  sg01

  Ortam

  Fotoğraf çekerken ortam da önemlidir. Bildik, tanıdık ya da kendinizi rahat hissettiğiniz ortamlarda hem daha güzel fotoğraf çekersiniz hem de daha güzel poz verirsiniz. Her zaman bu ortamları sağlayamasanız bile çok kalabalık, tamamen yabancı ya da bilmediğiniz ortamlarda poz vermek ya da fotoğraf çekmek o kadar kolay olmayabilir. 

  Ortamın yadırganması doğal olarak poz vermenize ya da fotoğraf çekmenize de etki edeceği için sakin, nispeten sessiz ve fazla kalabalık olmayan ortamlarda daha iyi fotoğraf çeker ve çektirinsiniz. 

  Uygun ekipman seçimi

  İyi bir fotoğraf çekmek için iyi ekipman şart değildir. Ancak iyi ekipman işinizi daha kolay ve hızlı yapmanıza sebep olur. Bu bakımdan en önemli şart olmasa da size yardımcı olması için uygun ekipman kullanmanız işe yarar bir tavsiyedir. Bu ekipmanlar arasında (eğer DSLR bir cihaz kullanıyorsanız) diyafram açıklığı 2 ya da 2.8 olan 50 ya da 80 mm bir objektif bulunur. Ya da kompakt bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız sevgilinize 1-1.5 metre mesafede durup fotoğraf çekmek daha mantıklı olur. 

  Ayrıca  cep telefonunuz ile de fotoğraf çekebilirsiniz. Fotoğraf makinelerine göre daha az esnek olan cep telefonu kameraları yine de çok iyi sonuçlar verebilir. Işığı doğru kullanarak küçük sensörlü bu cihazların dezavantajlarını avantaja çevirebilirsiniz. 

  Işığı doğru kullanmak

  Sadece sevgilinizi değil herhangi bir fotoğraf çekiminde ışığı bilmek ve doğru kullanmak fotoğraflarınızın çok daha iyi olmasına sebep olur. Işığı konunun yüzünü gösterecek şekilde fotoğrafçının arkasına almak en önemli kuraldır. Bu sayede çekilen fotoğrafların kalitesi üç aşağı beş yukarı garantilenmiş olur. Ancak ters ışık gibi tekniklerde bu kuralı bir kenara bırakabilirsiniz. 

  Ayrıca güneşin olduğu gündüz saatlerinde çekim yapmak her zaman daha mantıklıdır. Gece yapılan çekimler (eğer özel bir ışık kaynağınız yoksa) çok iyi sonuç vermez. Bu bakımdan sevgilinizin fotoğrafını mümkün mertebe gündüz ve gün ışığı altında çekmeye çalışın. Elbette gelişmiş ve zengin ayarlara sahip ileri seviye bir fotoğraf makineniz varsa az ışıkta da fotoğraf çekebileceğinizi unutmayın. 

  İçinizdeki ışığı dışarı yansıtın

  Sevgilinize güzel poz vermek ve güzel fotoğraflarınız olsun istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli şey içinizdeki ışığı dışarı yansıtmaktır. Burada ışıktan kasıt enerji ve hareketliliği işaret ediyoruz. İçinizdeki enerjiyi dışarı yansıtıp, gülümsemenizle bu enerjiyi parlatırsanız ortaya çok güzel sonuçlar çıkabilir. Bunu yaparken yapmacık olmaktan kaçının. Kendiniz olun ve kendinizi olduğunuz gibi ifade edin. 

  Sevgilinizin güzel fotoğraflarını çekmek o kadar da zor değil. Biraz emek, biraz düşünce biraz da samimiyet. Bütün ihtiyacınız olan bu.

  Işığınız bol olsun…

  Sevgilinizin fotoğrafını çekmek için kullanabileceğiniz en iyi fotoğraf makineleri burada.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN