Sevgililer Günü alışverişinde siber korsanların tuzağına düşmeyin

0

Sevgililer Günü ve benzeri özel günler aslında insanların sevdiklerine hediye alması için vesile olan günlerden. Özellikle alışverişlerini internet üzerinden yapmak isteyenlerin sayısı bu özel günlerde patlama yapıyor olması siber dolandırıcıların da iştahını kabartıyor. Alışveriş yapacakların dalgınlıklarından, zaaflarından veya bilgisizliklerinden faydalanmak için hazır vaziyette planlarını yapıp bekliyorlar. Sizi dolandırma hazırlığı yapan insanlardan kendimizi sakınmak için neler yapmamız gerektiğini aşağıda başlıklar halinde belirttim.

Sevgililer Günü İçin Bildiğiniz ve Güvendiğiniz Yerlerden Alışveriş yapın

Daha önceden online alışveriş yaptığınız veya arkadaşlarınızın daha önce alışveriş yaparak memnun kaldığı yerleri tercih etmelisiniz. Ürün teslimatında bu güne kadar ciddi bir sorun yaşatmamış, kendini ispatlamış ve kurumsal gelişimini tamamlamış olan internet sitelerinden alışveriş yapmanız halinde kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

Sahte Sitelere Dikkat

Yapacağınız alışverişi mutlaka mağazanın resmi web sitesine giderek yapın. Size gönderilen bir kampanya veya indirim e-postasındaki bağlantılara itimat etmeyin. Dalgınlığınıza geldiği bir anda sizi gerçek siteymiş görüntüsü veren birebir orjinaline benzeyen ama aslında sahte bir siteye yönlendirebilirler. Buradan alışveriş yapmanızı sağlayarak yaptığınız ödemeyi kendi hesaplarına aktarabilecekleri hep aklınızda olsun ki alışveriş yaparken dalgın bir anınızda yakalanmayın.

Aşırı Cazip Tekliflere Kanmayın

Hangi ürün olursa olsun eğer size anormal bir indirim teklif ediliyorsa teklif edilen yerle ilgili şüphe duymanızda yarar vardır. Sevgililer Günü öncesi e-posta, cep mesajı, internet üzerinden veya sosyal ağlardaki reklamlar yoluyla aşırı cazip hediyelik ürün fiyatları alabilirsiniz. Bilin ki normalin çok üzerinde büyük bir indirim varsa büyük ihtimalle sizi kandırmak ve kredi kartı bilgilerinizi çalmaya çalışmak amaçlı bir sosyal mühendislik çalışmasıdır. Mesela Orijinal parfüm veya bilgisayarda %70 indirim türünden gelen mesajlara pek itibar etmeyin. Ya ürün sahtedir ya da ödeme yaparken dolandırılma ihtimaliniz yüksektir. *

Güvenli Bir Ödeme Sistemini Tercih Edim

Alışveriş yapacağınız web sitesinde SSL sertifikasının kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin. Hatta kullanıldığından kesin emin olun ki web sitesinde ödeme yaparken kendinizi güvende hissedebilesiniz. Nasıl anlayacağınıza gelince; tarayıcınızda minik bir kilit sembolü görürsünüz. Eğer bu kilit işaretini göremiyorsanız, adres çubuğundaki internet adresinin başındaki “http” yerine “https” veya “shttp” görürsünüz. Bu ögeleri sitede göremiyorsanız sitenin yeterince güvenli olmadığını düşünebilirsiniz.

Aşırı ve Kritik Soru Soranlara Dikkat

Mesela hiç bir site sizden annenizin kızlık soyadının tamamını veya hangi bankalarda paranız olduğu bilgisini kesinlikle istemez. Bir alışveriş sitesine kayıt olurken size alışılmışın dışında fazla soru soruyorsa bu kayıt işlemini anında kesmenizi ve bu bilgileri karşı tarafa kesinlikle vermemenizi öneririz.

Mutlaka Güncel Bir Koruma Yazılımı Kullanın

Genel geçer bir kural olarak bırakın alışveriş yapmayı bilgisayarı açtığınız andan itibaren bilgisayarınızda güncel bir virüs programı çalışıyor olmalıdır. Böylece bazı basit saldırıları virüs programı savuşturacağı gibi sahte web sitelerine yapılan yönlendirmelerde program sizi uyaracaktır. Hatta bazı güvenlik yazılımları daha ileri giderek yapay zeka teknolojisi ile şüphelendikleri işlemlerde bile sizi uyarmaktadırlar.

Kredi Kartı Hareketlerinizi Sürekli Kontrol Edin

İnternet üzerinden yaptığınız her alışverişin sonunda yapmış olduğunuz ödeme ile bilgiyi mutlaka bankanızın internet şubesinden kredi kartınızın hesap hareketleri bölümüne girerek kontrol ediniz. Böyle yaparsanız hesap hareketlerinizde size söylenenden bir farklılık olup olmadığını kontrol etmiş olursunuz. Çünkü eğer dolandırıldıysanız bunu ilk fark edeceğiniz yer hesap hareketleri bölümüdür. Şüphe duyduğunuz ve yapmadığınızı düşündüğünüz her işlem için bankanızla iletişime geçmenizde fayda vardır.

Herkese keyifli ve bol hediyeli bir Sevgililer Günü dilerim.

Cevap bırakın