Sessiz sedasız fiyatı belli olan AirPods Pro’nun tüm özellikleri

0

Hakkında birçok söylentinin çıktığı, hatta ne zaman satışa çıkacağının merakla beklendiği AirPods Pro, sessiz sedasız bir şekilde Apple’ın internet sitesindeki yerini aldı. AirPods Pro özellikleri de böylelikle netlik kazandı. Ülkemizde de fiyatı belli olan bu modele, yakından bakalım.

AirPods Pro özellikleri

Apple, nihayet merakla beklenen kablosuz kulaklık modelini internet sitesine ekledi. Amerika Birleşik Devletleri’nde 249 dolarlık fiyat etiketine sahip olan kulaklığın ülkemizdeki fiyatı ise 1.899 TL olarak belirlendi. Peki, yüksek diyebileceğimiz bir fiyat etiketine sahip olan AirPods Pro özellikleri ile neler sunuyor?

En başta söyleyelim bu model standart AirPods modellerinin yerine geçmiyor. İsminden de anlaşılacağı gibi bu model daha premium bir versiyon. En dikkat çeken özellikleri ise yeni, suya dayanıklı bir tasarım ve aktif gürültü önleme özelliği olarak sıralanıyor.

Apple’ın yeni kulak içi kulaklığı kulağa daha iyi oturmasını sağlayan yeni silikonlarla geliyor. Bu silikonlar pasif ses yalıtımı da sağlıyor. Basıncı eşitlemek için havalandırma sistemi kullanan kulaklık modeli, kulakta rahatsızlık hissi de yaratmıyor. Üç farklı boy seçeneğine sahip, içi konik tasarımlı uçlar kişiye özel bir kullanım rahatlığı sunuyor.

Kulaklıklarda biri harici, diğeri dahili olmak üzere iki mikrofon kullanılıyor. Harici mikrofon ortam gürültüsünü izliyor ve bu gürültüyü engelleyecek ters bir ses sinyali oluşturuyor. Dahili mikrofon ise kulaklıktaki sesi dinliyor. İçe giren ses miktarına göre her bir kulak için gürültüyü ayrı ayrı engelliyor.

AirPods Pro modelinde aynı zamanda Şeffaf ismi verilen bir özellik de bulunuyor. Şeffaf Mod’a geçiş yaptığınızda AirPods Pro dışarıdaki seslerin kulağınıza ulaşmasına izin veriyor. Böylece çevrenizde olup bitenleri duyabiliyor ve dış dünyayla tekrar bağlantı kurabiliyorsunuz. Dış kısım ve iç kısım mikrofonları sayesinde AirPods Pro, silikon uçların sağladığı ses yalıtımını kapatabiliyor.

Yeni nesil kulaklıkların IPX4 sertifikası bulunuyor. Yani suya ve terlemeye dayanıklı. Bu özellikle spor salonunda ya da koşu yaparken kullanılabilecek bir kulaklık modeli olduğunu gösteriyor. Kulaklığın kulak içi tasarımı da buna göre ayarlanmış durumda. Tabii, kulaklıkların su geçirmez olmadığını unutmayın!

Artık kulaklıkların uzantıları da basınca duyarlı. AirPods modellerinde kulaklığın üzerinde dokunmatik noktalar, kulaklığı kontrol etmemizi sağlıyor. AirPods Pro‘da ise kulaklığın uzantılarını sıkmak bazı kontrolleri sağlamak için yeterli. Böylece aktif gürültü kontrolü aktif ya da pasif konuma getirebilirsiniz. Çalan şarkıyı atlamak ya da durdurmak da yine kulaklık üzerinden yapılabiliyor.

Yeni kulaklık, yeni bir dinamik ses yükselticisine sahip. Böylece kullanıcı kulağının şeklinden ya da etraftaki gürültüden bağımsız olarak en iyi ses kalitesini elde edebiliyor. Bunun için dahili mikrofon sürekli sesi takip ediyor ve otomatik ayarlamalar yapıyor.

AirPods Pro yetenekleri

Tüm bu işlemler, ikinci nesil AirPods modelinde de bulunan H1 işlemcisi tarafından gerçekleştiriliyor.

Tahmin edeceğiniz gibi AirPods Pro modeli de standart AirPods modelleri kadar zeki. Yalnızca kulaklığın kutusunu açmanız, yakındaki bir iOS ya da macOS işletim sistemli cihaz ile eşleşmesi için yeterli. Müziği durdurmak ya da çalmaya devam etmek için yine kulaklığı kulaktan çıkarmak ya da yeniden kulağa takmak da seçeneler arasında.

AirPods Pro’nun pil ömrü standart AirPods modelleri ile benzerlik gösteriyor. Gürültü engelleme açıkken pil ömrü 4,5 saat, kapalıyken ise 5 saat olarak karşımıza çıkıyor. Konuşma süresi de gürültü engelleme açıkken 3.5 saat olarak karşımıza çıkıyor. Yalnızca 5 dakikalık şarj ile 1 saat müzik dinlemeke ya da telefon ile konuşmak mümkün. Şarj kutusunun vaat ettiği sürelere bakacak olursak, kulaklığın kutusunun 24 saat dinleme süresi ve 18 saat konuşma süresi sunduğunu söyleyebiliriz.

Kutu demişken, bu kutunun da AirPods Pro için özel olarak tasarlandığını belirtelim. Ayrıca, kutu standart olarak kablosuz şarj özelliğine sahip. Bunun için ekstra bir satın alma yapmaya gerek yok. Aynı zamanda kutuyu Lightning kablosu ile de şarj etmek mümkün.

Cevap bırakın