Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımSes çubuğu: Ev sineması keyfine en kısa yol...

  Ses çubuğu: Ev sineması keyfine en kısa yol…

  Teknoloji ilerledi ve tüplü televizyonlar devri çok geride kaldı… Plazma ile başlayan, LCD ve daha sonra LED ile devam eden panel televizyonlar, öylesine inceldi ki, adeta bir tablo gibi duvara asabiliyorsunuz. Görüntü kalitesi Ultra HD, 4K, OLED gibi teknolojilerle mükemmelleşirken, evde sinema keyfini yaşatacak ses teknolojileri de büyük aşama gösterdi elbette…

  Hanımlar, evde fazla kablo istemiyor

  Ancak, bu tür ses sistemlerini evde kullanabilmek öyle çok da kolay değil. Özellikle evin bir hanımı varsa… Genellikle hanımlar evde TV’nin önünde, sağında, solunda, hemen koltuğun arkasında bir sürü hoparlörün yer almasından pek haz etmiyorlar. Özellikle ortalıkta dolaşan kablo yığınlarından çok rahatsız oluyorlar.

  Belki de bu nedenle, adına soundbar, yani ses çubuğu denen, bas sesleri desteklemek üzere bir subwoofer eşliğinde gelen yeni ses teknolojisi ürünü büyük ilgi gördü. Genellikle TV’nin önüne konan, ortalama 70-90 cm civarında olan ses çubuğu Bluetooth desteğiyle çalışıyor. TV sesinin yanı sıra, akıllı telefonunuzdaki şarkıları da yüksek kalitede dinleyebiliyorsunuz.

  İlk ses çubuğu Altec Lansing’den

  Wikipedia’daki bilgiye göre, ilk ses çubuğu, bundan 17 yıl önce 1998 yılında Altec Lansing tarafından piyasaya çıkartılmış. Adına “Voice of The Digital Theatre” ve “ADA106” denilen bu ürün, hem Stereo, Dolby Pro-Logic ve AC3 surround ses teknolojilerini destekliyor, hem de bağımsız bir subwoofer’a sahipmiş. Dört adet full range 3”lik sürücü ve 2 adet 1”lik tweeter’lara sahip olan bu ses çubuğunun subwoofer bölümünde ise 8”lik dual bobin sarma sürücü bulunuyordu.

  Günümüzde birçok markanın ses çubuğu bulunuyor ve fiyat seçenekleri son derece değişken… MediaMarkt internet sitesinde Samsung ve LG markaları ön plana çıkıyor. Fiyatları 499 TL ve 1499 TL arasında değişen üç ürün hakkında şunları söyleyebiliriz:


  898
  LG NB3531A 300W

  Aslında 499 TL gibi uygun sayılacak bir fiyat etiketi taşımasına rağmen, tam bir performans canavarı bu ürün… Şık görüntüsü ve çok yer kaplamamasıyla dikkat çekiyor. Ses kalitesi son derece şaşırtıcı, temiz ve dolgun… Optik bağlantı seçeneği sayesinde TV dışında, Bilgisayar, Müzik çalar ya da PlayStation bağlayabilme şansınız var. Üretici firma her ne kadar ürünün çok fazla büyük olmayan odalarda kullanılmasını tavsiye etse de, büyük salonlarda da ses kalitesi gayet doyurucu… Auto power özelliği son derece akıllıca… Bu özellik sayesinde bağlı olduğu cihazla birlikte açıp kapayabiliyorsunuz. Sesi de istediğiniz ölçülerde sabitlediğinizde ürünün kumandasını fellik fellik aramak zorunda kalmıyorsunuz. Bluetooth özelliği sayesinde herhangi bir kablo bağlantısı olmadan, akıllı telefonunuzdan ya da müzik çalarınızdan istediğiniz şarkıları dinleyebiliyorsunuz. MP3 ve WMA olanları elbette. Ancak, üründen çok uzaklaşmamanızda da yarar var.

  2_181338-3000x1742LG NB3540 320W

  MediaMarkt internet sitesinde yer alan ve yine bir LG ürünü olan NB3540, 799 TL’lik bir etikete sahip. 2x80W hoparlörleri ve yine 160W olan subwoofer’ı ile toplam 320W gücünde ses sunuyor. Sistem 77 cm uzunluğunda ve 3,5 cm yüksekliğinde son derece ince ve kıvrımlı, şık bir ses çubuğuna sahip… Bu da 42” yani 106 cm büyüklüğündeki ekranın altına ideal olarak sığmasına neden oluyor ki, tavsiye edilen de böyle yapılması zaten… Herhangi bir özelliği seçtiğinizde çubuğun önündeki ızgaranın ardında yer alan LED göstergede özelliğin adını okuyabiliyorsunuz. Yazı çok parlak ve dikkat dağıtıcı geliyorsa, ışığı ayarlamanız bile mümkün… Muhtemelen çok şaşıracaksınız ama ses çubuğunda HDMI bağlantısı yok. Optik bağlantı ve 3,5 mm mini jack’ları kullanabilirsiniz. Ancak, USB girişi sizi çok mutlu edecek. İstediğiniz şarkıları USB bağlantısından MP3, WMA, WAV ve FLAC (192 KHz’e kadar) formatlarında dinleyebileceksiniz. Standart, News, Music, Cinema, Sports ya da Bass modlarından birini seçebilirsiniz. Her ne kadar arka hoparlörler olmasa da LG’nin üç boyutlu surround işlemcisinin yarattığı etkiye hayran kalacaksınız.

  uk_hw-f751-xu_511_right-angle-45-degree_silverSamsung HW-F751TK 310W

  Samsung, özellikle tasarımıyla çıtayı biraz daha yüksek tutmuş bu üründe. Özellikle ses çubuğunda yer alan amber lambalı tasarım, biraz da eski lambalı amfilere çağrışım yapıyor adeta… Tasarımın zarafeti, son derece etkili. Açıkçası bu fiyata da yansımış anlaşılan. Çünkü MediaMarkt web sitesinde fiyat etiketi 1499 TL… Boyu 94,3 cm olan HW-F751TK için önerilen TV boyutu minimum 46” boyutunda. Çubuğun ortasında yer alan ve içinde vakumlu tüplü amfinin bulunduğu amber ekran bir mücevher gibi ışıldıyor. Hemen çubuğun soluna doğru panelin arkasından ışıldayan OLED ekranda seçilmiş olan ses formatını okuyabiliyorsunuz. Ürünü duvara takmanız, dik ya da yatay olarak kullanmanız mümkün… Sıcak ve güçlü bir ses kalitesine sahip, çok düşük volume’larda dahi son derece keskin ve berrak. Hem TV çıkışı, hem de giriş için iki HDMI girişi bulunan HW-F751, pahalı ama çok özel bir ürün…

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN