Sensoria ve Vivobarefoot’dan akıllı ayakkabı

0

vivobarefoot_02-970x647-c

ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen teknoloji fuarı CES 2017’de görücüye çıkan ilginç teknolojiler arasında sensörlerle donatılmış spor malzemeleri de vardı. Örneğin Sensoria ve Vivobarefoot tarafından geliştirilen akıllı spor ayakkabısı, özellikleri ile dikkat çekti.

Söz konusu spor ayakkabı, ilk bakışta klasik bir koşu ayakkabısı gibi görünse de arka planda farklı konular var. Taban kısmında 2 adet çip ve 4 adet basınç sensörü bulunuyor. Bunlar hızınızı ölçüp, aşılan mesafe bilgilerini topluyor. Akıllı telefon uyumluluğu ile mobil uygulama (Sensoria Run 2.0) üzerinden bilgiler sunuyor. Bu sayede kullanıcının performansı ve hedeflerini görüp belirlemesi için ilginç bir teknolojik araç sunuluyor.

Henüz seri üretimine başlanması hakkında net bir açıklamanın yapılmadığı teknolojik ayakkabının konsept olduğunun altı çizildi. Öte yandan geliştiricilerin, farklı spor ve giyim markaları ile ilgili teknolojiyi paylaşmak istedikleri belirtildi. Kısa zaman içinde sizi daha iyi anlayan akıllı giysilerler tanışmanız olası.

vivobarefoot_01-970x647-c

Sensoria firması, önceki yıllarda da ‘ısınan ayakkabı tabanlığı’ ile dikkat çekmişti. Soğuk havalar için geliştirilen tabanlık, akıllı telefon üzerinden kontrol edilebiliyordu.

Giyilebilir teknolojilerle ilgili özellikle 3D baskılı modellerin de görücüye çıktığı CES 2017’de birçok tanınmış giyim markasının, ziyaretçilerin ilgisine çiplerle donatılmış giysiler sundukları dikkatlerden kaçmadı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın