Sennheiser Oyuncu Kulaklıkları İnceleme

0

Bilgisayar oyunlarında atmosferi tamamlama da grafik kadar sesin de payı büyük. Oyunun bir parçası olmak ve alacağını zevki artırmak için kaliteli ses sistemi çok önemli. Hatta profesyonel oyuncuların sırf zevk için değil rakibin pozisyonunu tespit etmek için sesleri kullandığını biliyoruz. Dolayısıyla iyi bir ses sistemi, hem alacağınız oyun keyfini hem de rekabet gerektiren çoklu oyuncu ortamında size avantaj sağlayacak. Bunu başarmak için de ana hatlarıyla iki yol var. Hoparlör ve amfi destekli bir sistem kurmak ya da oyuncular için geliştirilen kulaklık tercih etmek. Bu yazımızda tercihimizi kulaklıklardan kullanarak ünlü Alman ses firması Sennheiser’ın oyuncular için geliştirdiği çözümlere bakıyoruz.

 

Sennheiser GSP 300
İlk ürünümüz analog stereo ses çıkışı veren GSP 300. Firmanın bu yeni ürünü hem konsol hem de bilgisayar kullanıcılar için geliştirildi. Sert plastik malzeme ve kulağı kaplayan kaliteli deri malzemesiyle GSP 300, uzun saatler boyunca oyun seanslarınızda konforla kullanılmak üzere tasarlanmış. Dış ses kesen kaliteli bir mikrofonla gelen ürün ses ve mikrofon için ikiye ayrılan bir kabloyla kullanılıyor. Ürünün içinden gelen özel bir dönüştürücü ile iki kabloyu birleştirip PlayStation 4’ünüzün kumandasına takabilirsiniz. Xbox One kumandası içinse ayrıca bir aparat almak gerekiyor. Ürünün stereo ve kablolu olması özellikle 7.1 ve kablosuz kulaklık arayanları üzebilir. Ancak ürün, açıklarını Sennheiser imzası taşıyan ses kalitesiyle kapatıyor. Kaldı ki aşağıda tanıtacağımız GSX 1000 gibi bir kartla GSP 300’ü sanal 7.1’e dönüştürebilirsiniz. Ses kalitesi demişken de dengeli bas ve farklı frekanslardaki seslerin akustik dağılımını takdir etmeden geçemiyoruz. Öyle ki GSP 300, caz ve klasik gibi müzik türlerinin dinlenmesinde de oldukça tatminkar sonuçlar veriyor. 399 lira satış fiyatı bulunan ürüne bu adresten ulaşmanız mümkün.

GSP 350
Genel olarak temeli GSP 300’e dayanan bu modeli PC oyuncuları için geliştirilmiş. Yine de malzeme kalitesinde, ses yalıtımında biraz daha iyileştirme söz konusu. USB bağlantısı kablosu üzerinde bulunan Dolby tuşuna bastığınızda GSP 350 sanal 7.1’e dönüşüyor. Yine bu kablo üzerinden sonradan alabileceğiniz eklentilerle MAC, konsol, telefon ve tablet gibi 3.5 mm giriş kullanan cihazlara uyum sağlayabilirsiniz ancak 7.1 sesi almak için PC yazılımına ihtiyacınız var. 689 liraya satılan GSP 300, daha çok PC kullanıcıları için geliştirilmiş. Zaten Sennheiser’ın konsollarda 7.1 veren bir çözümü bulunmuyor ki bu da bizce firmanın ürün gamında önemli bir eksik.

GSX 1000 / 1200 Pro

Sesin sonu yoktur ve dolayısıyla her zaman daha fazlası için bütçe ayırabilirsiniz. Eğer mevcut sistemler sizi tatmin etmiyorsa Sennheiser’dan farklı ve daha profesyonel bir çözümle karşınızdayız. GSX 1000 ve 1200’ü harici PC ve MAC için geliştirilmiş ses kartı olarak düşünebiliriz. Kulaklığımız ve bilgisayarımız arasında köprü görevi gören bu amfi oyunlardaki yön ve derinlik ayrımını çok daha üst düzeye taşıyor. Kulaklığımız stereo bile olsa bu aletler sayesinde çok kanallı sesi yaşamak mümkün. Yalnız bunun için uyumlu bir kulaklık kullanmak gerek. Teknik olarak Sennheiser’ın önerisi 16 – 150 Ohm arasındaki kulaklıklar. Bu da çok üst düzey (Hi-Fi kategorisindeki) kulaklıkların güç anlamında yeterince beslenememesi anlamına geliyor. İki ürün de tak çalıştır özelliğine sahip ve herhangi bir kurulum gerektirmiyor. Tüm ayarları ürünün dokunmatik ekranından gerçekleştirebiliyorsunuz. Genel olarak birbirlerine yakın olan iki model arasında GSX 1200 Pro’nun farkı 8 oyuncunun chat için birbirine gecikmesiz olarak bağlanması. E-spor takımları için 1200’ü ev kullanıcıları için de 1000 modelini öneriyoruz. Toparlamak gerekirse bu amfiyi GSP 300 ile kullanırsanız kulaklığı 7.1’e çıkartıp derinliğini artırmış oluyorsunuz. Bu da piyasada en iyi 7.1 çözümlerden biri anlamına geliyor. GSX 1000’i 1039, 1200 Pro’yu da 1129 liraya bulmanız mümkün.

Cevap bırakın