Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraSelfie çubuğu ile daha güzel fotoğraflar

  Selfie çubuğu ile daha güzel fotoğraflar

  selfie01

  Türkçe’de ‘özçekim’ olarak bilinen ‘selfie’ yani kişinin kendi fotoğraflarını çekmesi son yılların en popüler çekim türlerinden biri haline geldi. Bu çekimlerde kullanılan kadrajı genişletmeyi sağlayan çubuklar ise dünyanın her yerinde popüler olarak kullanılıyor.

  İnsanların kendi fotoğrafını çekmesi (sanılanın aksine) çok yeni bir olgu değil. Gelişen olanaklar ya da internetin yaygınlaşmasıyla beraber daha çok duyduğumuz bu kavramın temeli çok daha eskilere dayanıyor.

  Öz portre denilen kişilerin kendi resimlerini yaptırmaları çok eski zamanlara dayanıyor. Neredeyse insanlık tarihi ile yaşıt olan bu tür ilk olarak basit mağara resimlerinde ortaya çıktı. Sonraları teknolojinin ve imkanların gelişmesiyle ressamlar tarafından tek bir adet olarak yapılan kişi portreleri 1800’lü yıllarda fotoğraf tekniklerinin gelişmesiyle beraber seri üretim dönemine girdi.

  Uzun süre kimyasal bir işlem olan fotoğrafın dijitalleşmesi ve ardından cep telefonlarıyla ceplere girmesi beraberinde özçekimin tabana yayılmasını da sağladı.

  Selfie çubukları

  Bu çubuklar anonim bir çalışmanın ürünü ve bulan kişi ya da ülke konusunda net bir bilgi yok. Ancak Çin merkezli birçok firmanın bu çubukları üretmesi yayılmalarını hızlandırdı. Selfie çubukları temelde teleskopik özelliği ile ucuna fotoğraf makinesi, cep telefonu ya da aksiyon kamerası takılarak kullanılan özel aksesuarlardır. Fiyatları da özelliklerine göre 20-30 TL’den başlayıp 100-150 TL’ye kadar değişkenlik gösteriyor.

  Her ne kadar fotoğraf çeken bir kişi kendi koluyla da bir nevi çubuk görevini görse de yaklaşık 1.5 metreye kadar uzayabilen bu çubuklar kadar geniş bir açıyı alması mümkün olmuyor.

  Teleskopik bir mantıkla çalışan ve kapandığında 20-30 cm boyutlarına inebilen çubukları taşımak çok kolay. Çantada ya da montun cebinde bile taşınabilecek kadar hafif olan bu çubuklara, fotoğraf makinesi ve cep telefonu takılabiliyor. Cep telefonu için ayrı bir aksesuara ihtiyaç olan bu çubukların birçoğunda bu aksesuar zaten beraberinde veriliyor.

  selfie02

  Uzaktan kumanda konusu

  Elbette bir çubuğun ucuna taktığınız fotoğraf makinesi ya da benzeri cihazı uzaktan kullanmak gerekiyor. Çünkü bu çubukları sonuna kadar açtığınızda kolunuzla cep telefonu ya da fotoğraf makinesinin düğmesine basılamıyor. Bunun için birkaç farklı yöntem var:

  Birinci yöntem Bluetooth özelliği olan selfie çubuklarından almak. Bu sayede telefonla cihazı uzaktan kumandalı olarak kullanabiliyorsunuz. Ancak Bluetooth özelliği bulunan çubukların enerji ihtiyacı olduğunu belirtmekte fayda var. Bu enerji ihtiyacı çubuğa entegre piller sayesinde sağlanıyor. Bu da pilleri şarj etmek ya da bittiklerinde değiştirmek anlamına geliyor.

  İkinci yöntem ise Self Timer adı verilen zamanlı çekim özelliğini kullanmak. Bu yöntem hem fotoğraf makinesi hem de cep telefonlarında işe yarar. Genelde 5 ya da 10 saniyeye ayarlayarak çubuğu havaya kaldırıp kadraj ayarlaması yapacak kadar zaman kazanabilirsiniz.

  selfie03

  Kadraj konusu

  Elbette fotoğrafta en önemli konulardan biri kadraj yani kameranın gördüğü alan. Bu alan sizin fotoğrafınızın güzel görünmesini sağlayacak önemli bir konudur. Cep telefonu ile yapılan çekimlerde kadraj sıkıntı olmaz. Çünkü cep telefonunun ön kamerasını kullandığınız için kadrajı siz de görebilirsiniz.

  Ancak fotoğraf makinesi ya da GoPro gibi cihazlarda ekran olmadığı ya da arka yüzde olduğundan kadraj konusunu biraz deneme yanılma, biraz da teknoloji yardımı ile çözmeniz gerekiyor. Bazı fotoğraf makinelerinde öne doğru dönebilen ekranlar bulunuyor. Bu sayede fotoğraf çekerken kadrajı görebilirsiniz. Bu özelliği olan bir fotoğraf makinesini kullanmak işinizi kolaylaştırır. Eğer böyle bir makineniz yoksa birkaç çekim yapıp kadrajı tahmin ederek fotoğraf kalitenizi artırabilirsiniz.

  GoPro gibi ekranı olmayan, olsa da arka yüzde olan cihazlar için varsa Wi-Fi özelliğini kullanıp uygulama üzerinden kadrajı görebilirsiniz. Bu özelliği olmayan bir aksiyon kamerası için fotoğraf makineleri için önerdiğim deneme yanılma yöntemini kullanabilirsiniz.

  Pratik ipuçları

  Gelelim selfie çubukları ile yapılan çekimlerde işinize yarayacak bazı pratik ipuçlarına:

  1.  Sonuçta bir fotoğraf çektiğinizi unutmayın ve fotoğrafta dikkat edilmesi gerekenleri harfiyen uygulayın
  2. Işık kaynağını fotoğraf makinesinin önüne alarak çekim yapmaya çalışın. Ters ışık insan yüzlerinin kararlık çıkmasına sebep olur
  3. Selfie çubukları uzunlukları yüzünden etraftaki diğer insanlara zararlı olabilir. Kalabalık mekanlarda bu çubukları kullanırken dikkatli olun. Ayrıca birçok müzede bu çubukların kullanımına belli sınırlamalar getiriliyor. Ziyaret ettiğiniz yerlerdeki bu tip sınırlamalara dikkat edin.
  4.  Özellikle dar ya da kapalı mekanlarda yaptığınız çekimlerde GoPro gibi geniş açılı objektiflere sahip kameralar kullanmaya çalışın. Ortaya çıkan fotoğraflar farklı olacaktır.
  5. Bu çubuklarla sadece fotoğraf değil aynı zamanda video da çekebilirsiniz. Bu konuyu da aklınızda tutmanızda fayda var.

  Selfie ya da Türkçe ismiyle özçekim çubukları kalabalık grupların ya da bir ortamda olunduğunu belirtmek istenen durumlarda işe yarayan aksesuarlar. Özellikle turistik gezilerde ya da kapalı mekanlarda grup fotoğraflarında fazlasıyla işe yarayan bu çubuklardan bir tane edinmenizi öneririm. İlginç kareler çekerken ciddi anlamda yardımcı olacaklardır.

  Selfie çubuğu satın almak istiyorsanız buradaki ürünler size yardımcı olacaktır.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN