Sekiro: Shadows Die Twice İnceleme

0

FromSoftware’in aksiyon oyunu Sekiro: Shadows Die Twice, bizi 16. Yüzyılın sonlarından kalma Sengoku’nun fantastik bir dünyasına sürüklüyor. Kontrol ettiğimiz karakterimiz, genç lordunu korumaya çalışırken tek kolunu kaybediyor.

Ölüme terk edilmiş olan shinobi dostumuz, yaşlı bir Budist tarafından kurtarılıyor ve tek koluna protez takıyor. Hem genç lordu kurtarmak hem de intikam almak üzere yolculuğumuza çıkıyoruz. Hikaye kısmında Dark Souls’tan farklı olarak daha net ibarelerle yürüyen Sekiro: Shadows Die Twice, zorlu oyunları sevenlere hitap ediyor. Eğer daha önce Dark Souls veya Bloodborne gibi isimlerle zaman harcamadıysanız, Sekiro: Shadows Die Twice sizin için oldukça zorlayıcı olacaktır. İşin güzel kısmı ise Sekiro: Shadows Die Twice, diğer iki isme oranla daha kolay ancak ustalaşmak için çokça zaman istiyor. Oyunun savaş dinamiği tekniklerimizle doğru orantılı olarak ilerliyor.

Bu noktada stamina bar tamamen ortadan kalmış durumda. Kılıcımızı tutuşumuz ve duruşumuz, hayatta kalmamızı sağlıyor. XP kısmında her düşmanı yendiğimizde yetenek puanına kavuşuyoruz. Ortada, güç veya çeviklik gibi temmleri gerektiren bir sistem yok. Bunun yerine ekstra hareket set kilitlerini açıyoruz ve daha fazla hayatta kalabiliyoruz. Kılıcımız dışında bizi hayatta tutan en önemli eşyamız protez kolumuz. Çeşitli silahlarla onu güçlendirebiliyoruz ve ulaşamadığımız yerler için kanca görevini üstleniyor. Böylece sadece manzaranın tadını çıkartmak için bir ağaca tırmanmak yerine, düşmandan uzaklaşmak için de kullanışlı hale gelebiliyor. Oyun, açık dünya elementleriyle süslü ve serbest alanda dolaşabiliyoruz.

Bu noktada dikkat etmemiz gereken gizlilik. Ninja oluşumuz, eğer düşman bizi fark etmeden saldırırsak bizi bayağı avantajlı hale getiriyor. Hatta karşılaşacağımız boss’ların zayıflıklarını duyabilmek adına düşmanlar arasındaki konuşmayı dinlemek için bile gizli kalmak gerekiyor. Oyun, çokça ana ve mini boss’tan oluşuyor. Hemen hemen her boss’un belli aşamaları var. Kimi zaman sonraki aşamayı geçebilmek için önceki seviye sistemine geçerek, düşman kesmek gerekiyor. Oyundaki enn önemli kısım eğer ölürsek, bulunduğumuz seviyedeki deneyim puanlarının ve cebimizdeki altınların yarısını kaybetmek. Bu da çok dikkatli olmamız gerektiği anlamına geliyor.

Sekiro: Shadows Die Twice, tamamen tek oyunculu olduğu için online kısımda bize rehberlik edebilecek başka oyuncular yok. Kısacası çokça ölmeye ancak bu uğurda başarılı bir hikayenin eşliğinde Japonca seslendirmelerin hakim olduğu efsane bir uzak doğu evrenine girmeye hazırsanız, bu oyun size göredir.

Cevap bırakın