Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımŞeffaf alüminyum çok yakında akıllı cihazlarda kullanılabilecek

  Şeffaf alüminyum çok yakında akıllı cihazlarda kullanılabilecek

   

  Ekran_Resmi_2015-11-05_11_44_28

  Şeffaf alüminyum daha önce oldukça kavramsal bir malzeme olarak kabul ediliyordu. Bazı bilim kurgu filmlerinde (Star Trek) görünen bu fikrin üzerinde artık kavramdan çıkarıp somut bir forma dönüştürme yolundaki çalışmaların başlaması ise uzun yıllar öncesine dayanıyor. ABD’li bilim adamı Dr. Jas Sanghera ise şeffaf alüminyumun çok yakından kullanıma hazır hale geleceğini ve çeşitli teknoloji cihazlarında da görüleceğini ifade ediyor. Bir hayal olan şeffaf alüminyum, iyiden iyiye gerçeğe dönüşmüş gibi görünüyor.

  Peki hayatımızda neleri değiştirecek? Ne gibi özellikleri ile öne çıkacak? Dr Sanghera’ya göre camdan daha sert ve çok daha güçlü bir malzeme söz konusu. Bu da cam formunda kullanılabilecek çok daha dayanıklı bir malzemeye işaret ediyor. Her türlü ortamda dayanıklılığı ile öne çıkacak olan şeffaf alüminyum, tüketici elektroniği alanında da dikkat çekici yeniliklerin önünü açabilir gibi…

  Camın aksine dayanıklı ama cam kadar da ince bir madde olan şeffaf alüminyumun kullanım alanları arasında drone’lar ilk akla gelenler arasında. Hafif ama cama göre daha kuvvetli bir malzeme olarak gelecekleri için drone’larda dayanıklılığı kamera gibi ünitelerin korunması aşamasında artırabilir. Ayrıca sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik aygıtları için de bu malzeme altın değerinde.

  Çok pahalı bir form olan kurşun geçirmez camla aralarında ciddi maliyet farkı bulunduğu belirtilen şeffaf alüminyumun spesifik alanlarda ve akıllı telefon, tablet gibi cihazlarda kullanılabilir. Öte yandan özellikle son kullanıcıya yönelik aygıtlar konusunda bu materyale dair maliyetlerin hala çok yüksek olduğu ve bu noktada geliştirme çalışmalarının sürdüğü de belirtilenler arasında.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN