Sebzeleri uzun süre taze tutacak biyoteknoloji

0

Günümüzde her yıl üretilen yiyeceklerin yüzde 30’dan fazlası tek kelimeyle ‘heba’ oluyor. Neyse ki Apeel gibi ilham veren startup’lar var…

Bilimin dünyanın birçok farklı ülkesinde, mevcut gıdaların daha uzun süre taze kalması hedefiyle sürdürdükleri yoğun çalışmalardan birinde daha umut vaat eden işaretler alındı. ABD-California merkezli bir Agri-Tech (özet olarak gıda teknolojilerine yönelik) startup’ı olan Apeel Science, sebze ve meyvelerin biyoteknoloji esasıyla daha uzun süre taze kalabileceğini gösterdi.

Küresel boyutta aralıksız büyüyen gıda israfının önüne geçilmesinde etkili olabilme potansiyeli sunduğu kaydedilen buluş, meyve ve sebzelerin kendi tohumlarının suyla karıştırılması sonucu üretilen ince bir hamurun kurumaya bırakılmasının ardından ikinci bir gıda-bariyeri oluşması şeklinde işlerlik kazanıyor. Su kaybı ve hava teması şeklindeki iki en önemli tazeliği azaltıcı etkiyi azaltan konseptin avokado gibi besinlerde başarıyla uygulandığı belirtiliyor.

Çarpıcı rakamlar…

Günümüzde her yıl üretilen yiyeceklerin yüzde 30’dan fazlası tek kelimeyle ‘heba’ oluyor. Sofralara dahi gelmeden çöp olan tonlarca sebze ve meyve var. Dolaplarda çürüyen marullar, domatesler… Bu yöndeki çarpıcı verilerden biri, atık haline gelen ‘hiç kullanılmamış’ gıdaların yılda 1 trilyon doların üzerinde kayıp oluşturması. 1,3 milyar tona tekabül eden ağırlığın doğaya boş yere bırakılması da cabası.

Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndan bağış aldı…

Bill ve Melinda Gates Vakfı gibi kuruluşlardan fon da sağlayan startup’ın önümüzdeki süreçte adından daha sık söz ettirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

 

Cevap bırakın