Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımSculley'nin Obi worldphone'u Türkiye'de...

  Sculley’nin Obi worldphone’u Türkiye’de…

  John-SculleyTeknoloji dünyasının efsaneleşmiş sözlerinden biridir… Duymuşsunuzdur mutlaka… 1970-1977 yılları arasında Pepsi’nin CEO’luğunu yapan John Sculley’ye teklif yapan Steve Jobs, şöyle der: “Hayatının geri kalanında şekerli su mu satmak istersin? Ya da benimle gelip dünyayı değiştirmek mi?” Bu söz ve bir de 2,2 milyon dolarlık yıllık maaş Sculley’nin Apple’a transfer olmasına neden olur.

  Apple’ın satışları Sculley’nin CEO’luğunda 800 milyondan 8 milyar dolara yükselir. Ancak, Jobs ile tarzlarının farklılığı işe de yansır. Sculley, IBM’le rekabet etmek için onların müşterilerini hedeflemektedir. Jobs, geleceğe, inovatif projelere bakarken, Sculley eldeki ürün gamına odaklanır. Bu çekişme Steve Jobs’ın kendi kurduğu şirketin yönetiminden uzaklaştırılmasıyla sonuçlanır. 1993’te Jobs geri dönünceye kadar Sculley, yerini korur. Ayrıldığında kasada 2 milyar dolar nakit ve 200 milyon dolar borç vardır.

  75 yaşında ama hala girişimci

  Sculley, bundan sonraki süreçte birçok firmada yatırımcı ve yatırımcı olarak yer alır. Geçtiğimiz yıl, 75 yaşına gelmesine karşın Obi Mobiles’ın kurucu ortağı olarak teknoloji dünyasındaki oyunculuğunu devam ettirir. Amacı, kaliteli ancak fiyat avantajına sahip akıllı telefonlarla özellikle gelişmekte olan pazarlardan pay almaktır. Obi Mobiles’ın adı daha sonra, Obi Worldphone olarak değiştirilir.

  “Steve Jobs yaşasaydı muhtemelen yeterince iyi olmadıklarını söylerdi…” diyen John Sculley, Obi Worldphone ile Ortadoğu, Afrika ve Hindistan gibi bölgelerde pazara girdi bile… Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de Obi Worldphone satışlarının ilginç bir pazarlama yöntemiyle birlikte başlayacağı açıklandı.

  Obi Worldphone’lar “Biz Silikon Vadisi’nde doğduk…” diyorlar. Ürünlerden amiral gemisi pozisyonunda olan SF1, adını San Fransisco kentinin baş harflerinden alıyor. Zaten ürünlerin tasarımı da San Fransisco’daki Ammunition tasarım stüdyosunda oluşturulmuş. Öteki telefon SJ1.5 ise adını San Jose’den almış… Ve ne yazık ki, ülkemizde satışa sunulmayacağı belirtildi.

  Obi-WorldPhone-coming-soon-India

  Yalnızca 147 gram

  SF1, 5 inç büyüklüğünde HD özellikli 1080p çözünürlüğünde bir ekrana sahip. Akıllı telefon, 2GB RAM/ 16 GB dahili hafıza ve 3GB RAM/32 GB dahili hafıza seçenekleriyle geliyor. Kaputun hemen altında 8 çekirdekli, 1,5GHz hızında çalışan Snapdragon 615 tipinde orta/üst seviye bir işlemci bulunuyor. 4G ve LTE’yi destekliyor. Sadece 8 mm kalınlıkta ve 147 gram ağırlığında olan SF1, Sony Exmor IMX214 sensöre sahip 13 MP çözünürlükte arka ve 5 MP çözünürlükte ön kamera desteğiyle geliyor. 3000 mAh bataryaya sahip olan SF1, hızlı şarj özelliğini de destekliyor.

  Türkiye’de satış fiyatı açıklanmayan SF1’in 2GB RAM’li versiyonu 200, 3 GB’lısı ise 250 dolar gibi bir fiyata satılıyor. SF1, Android Lollipop 5.0’la geliyor ama, tamamen kendine özgü bir arabirime sahip..

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN