Satrançta yenip kahve ikram eden robot

0

170110220959-chess-man-vs-machine-00000021-1280x720

Yapay zeka, çağın en önemli teknoloji trendlerinden. Bu alandaki gelişime katkı sağlayan çok sayıda robotik mühendislik, yazılım, otomotiv ve tüketici elektroniği şirketi var. Robotlar, yapay zekanın en net göstergeleri arasında ve geçtiğimiz günlerde ABD’de düzenlenen bir teknoloji fuarında ziyaretçilerin karşısına çıkan bir robot da son dönemin dikkat çeken örnekleri arasında yer aldı.

ITRI tarafından geliştirildiği belirtilen robot, karşısına geçen insanlarla satranç oynuyor. Rakibinin hamlelerine verdiği doğru yanıtlarla dikkat çeken robot, deep learning alanında ilginç örnekler arasında konumlanmayı başarıyor. Satranç hamlesini yapmadan önce düşünmek için süre de isteyebilen, satranç taşlarını hafifçe kaldırıp doğru noktalara taşıyan, çok az hata yapan robotun oyunu kazandıktan sonra yaptıkları da son derece keyifli.

Kahve de ikram ediyor

Karşılaştığı kimseleri genelde mağlup ettiği görülen ITRI imzalı robot, sonrasında rakibinin gönlünü almak için ona kahve ikram ediyor. Temelde kahveyi fincana doldurmak şeklindeki bir hamlesinde bardağı taşırmaması, tam isabetle doldurması dikkat çeken ayrıntılar arasında yer alıyor.

Yaşlı bakımı için düşünülüyor

Yapay zeka anlamında robotların insan hayatına daha fazla dokunacağı bir geleceğe dair beklenti yoğun. Öte yandan görücüye çıkan çeşitli örneklerin başarısı da kayda değer.

Geliştirilen robotun fabrikalardaki üretim bantları, yaşlı bakımı gibi konularda işlevsel olduğunun altı çiziliyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın