Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımŞarjım olmadan asla…

  Şarjım olmadan asla…

  Cebimizde akıllı telefon, kulağımızda Bluetooth kulaklık, çantamızda tablet bilgisayarımız, kolumuzda akıllı saatimiz… Yanımızda taşıdığımız cihaz sayısı her geçen gün artıyor. Her ne kadar bu cihazların pil ömürleri her geçen gün artsa da hala en önemli sorunlardan birisi bu cihazların hiç beklenmedik bir yerde, beklenmedik bir anda şarjlarının bitmesi. Ne kadar dikkat etsek de bu istenmeye durumla ister istemez bir şekilde karşı karşıya kalabiliyoruz. İşte bu noktada imdadımıza taşınabilir şarj üniteleri yetişiyor. Etrafta priz aramak yerine cebimizden, çantamızdan taşınabilir şarj cihazını çıkarıp akıllı cihazımızı şarja bağlayıp kaldığımız yerden devam edebiliyoruz.
  Piyasada çeşitli güçlerde, boyutlarda, ihtiyaçlara göre farklı cihazlar bulunuyor. Bunlar, cepte taşınabilecek boyutta bir priz buluncaya kadar yetebilecek cihazlar, telefonu bir ya da iki defa tam şarj edebilecek orta boylu cihazlar ve birden fazla telefonu ya da tableti şarj edebilecek çantada taşınabilecek güçlü cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. Elbette boyut ne kadar büyürse şarj edilebilecek cihaz sayısı da o kadar artıyor. Bazı cihazlarda sadece bir tek çıkış bulunurken bazılarında birden fazla çıkış bulunabiliyor. Bazı cihazlarda ise el feneri olarak kullanılabilme gibi ekstra özellikler de bulunabiliyor.

  Taşınabilir Şarj Ünitesi

   

  Taşınabilir şarj ünitelerini seçerken nelere dikkat etmeli
  Elbette taşınabilir şarj ünitelerini seçerken en önemli kriterlerden birisi ayırdığınız bütçe. Piyasada 20 TL’den başlayan farklı özelliklerde çeşitli cihazlar bulmak mümkün. Ayrılan bütçenin dışında ise aslında taşınabilir şarj ünitesini seçme tamamen matematiğe dayalı bir işlem. Bu cihazların kapasitesi aynen taşınabilir cihazların bataryaları gibi miliamper (mAh) cinsinden. Örneğin benim kullandığım telefonun bataryası 4000 mAh. Bu 5000 mAh kapasiteye sahip bir taşınabilir şarj ünitesi aldığım takdirde telefonumu çok rahat bir şekilde bir kere tam şarj edebilmem anlamına geliyor. Piyasadaki diğer akıllı telefonlara baktığımızda LG G3 3000 mAh, iPhone 6 1800 mAh, Samsung Galaxy S5 2800 mAh, Sony Xperia Z3 3100 mAh ve Lumia 735 2200 mAh kapasiteye sahip. Dolayısıyla sadece akıllı telefon şarj edilecekse 2600 mAh’lik bir taşınabilir şarj ünitesi dahi yeterli olabiliyor. Eğer gün boyu sürekli dışarıdaysanız, şehir ya da ülke dışı gezilere gidiyorsanız biraz daha yüksek kapasiteli bir cihaz almak daha mantıklı bir tercih olur.

  Akıllı cihaz arttıkça şarj ihtiyacı da artıyor
  Ama çoğu kişi artık yanında sadece akıllı telefon taşımıyor. Birçoğumuz beraberinde tablet, akıllı saat, Bluetooth kulaklık hatta birden fazla akıllı telefon taşıyabiliyor. Bu durumda da yine değişen pek fazla bir şey yok, her şey matematiğe dayalı. Ortalama bir tabletin bataryası yaklaşık 7000 mAh. Akıllı telefonların bataryalarını da ortalama 3000 mAh olduğunu varsayarsak 10000 mAh’lik bir taşınabilir şarj ünitesi işinizi rahatça görecektir.
  Ben biri şehir dışına çıkmadığım zamanlarda sadece akıllı telefonumu yeterli derecede şarj edebilmemi sağlayan küçük boyutlu ve düşük kapasiteli, biri de özellikle yurtdışına çıktığımda kullandığım oldukça yüksek kapasiteli birden fazla cihazı şarj edebilen iki farklı taşınabilir şarj ünitesi kullanıyorum. Her ikisi de birçok kez hem benim hem de birçok arkadaşımın işini görmesini sağladı.
  Hele tam telefonunuzun şarjı bitmek üzereyken, elektrik kesilip asansörde kaldıysanız mükemmel işe yarıyor. Test edilip onaylandı 
  Bu arada bu ünitelerin birçoğunda bulunan el feneri özelliğini de es geçmeyelim. Şu an birçok akıllı telefonda da bu özellik var ama yine de birçok durumda hayat kurtaran bir özellik.
  Etrafımıza baktığımızda taşınabilir şarj ünitelerinin yaygınlaştığını kolayca görebiliyorsunuz. Çok değil daha birkaç yıl önce “İnce uçlu şarj cihazı olan var mı” diye sorulan ve hepimizin çok alıştığı soru görünüşe göre yavaş yavaş yerini “Yanında taşınabilir şarj ünitesi olan var mı” sorusuna dönüşecek gibi gözüküyor.

  Taşınabilir şarj ünitesi satın almak ve seçenekleri görmek için buraya tıklayın…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN