Şarj Edilebilir Pil Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0

Şarj edilebilir pil alırken bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken konulara değineceğim. Teknolojinin gelişmesi ve günlük hayatımızda artan pilli cihazların sayısıyla birlikte şarj edilebilir pillerin önemi oldukça arttı. Evimizde bile sayısız cihazda pil kullanmamız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse; duvar ve masa saatleri, TV kumandası, fotoğraf makinesi, baskül, bakım cihazları, bilgisayarın kablosuz klavyesi, mouse, müzik çalan cihazlar gibi daha bir çok yerde pil kullanmamız gerekiyor. Özellikle de şarjlı pillerin 1000 defaya kadar şarj edilebildiğini düşündüğümüzde hem işin ekonomik tarafı hem de atık pil oluşumunu azaltmak doğayı korumak herkesi şarjlı pilleri kullanmaya teşvik etmeli.

Şarj Edilebilir Pil Üzerindeki mAh Değeri Önemli

Satın alacağınız pilin şarj edilebilir bir pil olduğunu ancak üzerinde yazan sayısal mAh değerinden anlayabiliriz. Çünkü tüm şarj edilebilir pillerin üzerinde mutlaka sayı olarak mAh değeri bulunmaktadır. Buradaki mAh değeri ne kadar büyük bir sayı olursa o pilin yeniden şarj olana kadar olan dayanma süresi o derece yüksek olur. Tercihiniz her zaman daha fazla dayanıklılık ve yüksek verim yüksek mAh değeri olan pilleri almaktan yana olmalıdır.

Burada bilinmesi gereken diğer bir konu da pili şarj eden cihazların özellikleridir. Kim şarj cihazları pili 8 saatte şarj ederken kim cihazlar ise 15 dakikada hızlı şarj etmektedir.

Şarjlı Piller Kaça Ayrılır? (AA Kalem Pil ve AAA İnce pil)

Şarjlı Pilleri Eski Tip Sarjlı Piller ve Yeni Tip Şarjlı Piller olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

– Eski Tip Şarjlı Pillerin Özelliği

Bu tip piller şarj edildikten sonra uzun zaman kullanılmadıklarında kendi şarjlarını boşaltmakta ve kullanılmama süresi uzadığında da tamamen şarjları tükenmektedir.

– Yeni Tip Şarjlı Pillerin Özelliği

Yeni tip (nesil) şarjlı piller ise satın alındıklarında eğer dolu olarak geldilerse kullanılmadan uzun zaman geçse bile şarjları bitmemektedir. Yani pil şarj olduktan sonra durarak şarjını kaybetmez. Sizlerin de tercihi yeni nesil pillerden yana olmalıdır. Bu pillerden alırken paketinin üzerinde “Accu Ready, Ready Use” yazanları tercih etmelisiniz.

Şarjlı Pilleri Daha Uzun Süre Kullanmak İçin

Şarjlı Pilleri çok daha uzun ömürlü olarak kullanmak için il dikkat etmeniz gereken tamamen şarj edilmesidir. Bu sağlarsanız hem pilden yüksek verim alır hem de pilin kullanım ömrünü uzatmış olursunuz. Pili tekrar şarj etmek için ise tamamen bitmesini bekleyin. Islak ve nemli yerlerde, aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda bırakmayın. Bu kurallara dikkat ederseniz pilin ömrü uzun olur. Şarj etmeden sakladığınız pillerin ise ömürleri kısalır. Saklayacaksanız bile şarj ederek saklamanızda fayda vardır.

Özetle, eğer hem kendi ekonominizi hem de doğayı düşünüyorsanız tercihiniz her zaman kullan at piller yerine şarjlı piller olmalıdır.

 

Cevap bırakın