Sanal müzelerle sanat eserlerini ve doğa harikalarını çevrimiçi keşfedin

Sanal müzeler sizi bekliyor

0

Sadece ülkemiz değil, tüm dünya çok zorlu günlerden geçiyor. COVID-19, tam yavaşladı derken yeniden tüm dünyayı etkisi altına aldı ve salgının önlenmesi adına ülkemiz dahil olmak üzere birçok ülkede sert tedbirler alındı. Birçok ülkede insanların sokağa çıkması kısıtlanırken zorunlu olmayan işletmelerin kapatılmasına karar verdi. Kapatılan yerler arasında sinemalar ve tiyatrolar gibi yerlerin yanı sıra müzeler de bulunuyor. Birçok ülkede artık müzeler ziyaretçi kabul etmiyor. Ancak bazı müzeler insanları mahrum etmemek için online ziyaret edilebilin sanal müzeler oluşturdular. Bu yazımızda ilginizi çekebilecek dünyanın dört bir yanından online olarak evinizin rahatlığıyla ziyaret edebileceğiniz çeşitli müzeleri derledik.

Sanal Müze

Listemizin ilk sırasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Sanal Müze sayfası var. Bu sayfadan Türkiye’deki birçok müzenin sanal versiyonuna ulaşabiliyorsunuz. Efes Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Truva Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Gazi Müzesi, Göbeklitepe Ören Yeri, Etnografya Müzesi, Antalya Müzesi, Boğazköy Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Zeugma Müzesi ve birçok müzeye bu sayfadan kolayca erişebiliyorsunuz. Türkiye’deki birçok müze, ören yeri ve doğal harikaya bu sayfadan ulaşmak mümkün.

https://sanalmuze.gov.tr/

Heritage on the Edge

Listemizin ilk sırasında Google ve Birleşmiş Milletler işbirliğiyle hayata geçirilen Heritage on the Edge sitesi var. Heritage on the Edge sitesinde Unesco’nun dünya mirası listesinde bulunan çeşitli yerleri ziyaret edebiliyorsunuz. Örneğin Büyük Okyanus’ta Şili’nin 3703 kilometre batısındaki Paskalya Adasında bulunan Moai adı verilen som taştan devasa heykelleri yakından inceleyebiliyorsunuz.

https://artsandculture.google.com/project/heritage-on-the-edge

Google Arts and Culture

Google Arts & Culture, dünyanın dört bir yanındaki ortak kültür kuruluşlarından sanat eserlerinin ve kültürel eserlerin yüksek çözünürlüklü görüntülerini ve videolarını herkesin görebileceği çevrimiçi bir platformdur. Dünyanın en dört bir yanından müzeler ve kuruluşlarla işbirliğiyle hayata geçirilen bu platformda 2.000’in üzerinde yeri sanal olarak gezebiliyorsunuz. 2011 yılında hayata geçirilen platformun hem Web hem de mobil versiyonu bulunuyor. Yani akıllı telefonunuza uygulamayı yükleyerek dünyanın belki de hiç gitme fırsatı bulamayacağınız yerlerindeki müzeleri ve yerleri rahatça gezebiliyorsunuz.

https://artsandculture.google.com/

Mobil uygulama için:

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.cultural&hl=tr

iOS: https://apps.apple.com/us/app/google-arts-culture/id1050970557

Cevap bırakın