Yerinizden kalmadan gezebileceğiniz sanal müzeler

0

Son yıllarda pandeminin de etkisiyle alışverişten eğlenceye birçok şeyi online ortamda yapmaya başladık. Bu dönemde birçok müze kapısını fiziksel olarak ziyaretçilerine kapatırken online ziyaretçilere kapılarını açmaya başladı. Bu, insanların belki de fiziksel olarak hiç gidemeyecekleri online da olsa yakından görmelerine olanak tanıdı. Bu yazımızda ilginizi çekebilecek dünyanın dört bir yanından online olarak evinizin rahatlığıyla ziyaret edebileceğiniz çeşitli müzeleri derledik.

Sanal Müze

Listemizin ilk sırasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Sanal Müze sayfası var. Bu sayfadan Türkiye’deki birçok müzenin sanal versiyonuna ulaşabiliyorsunuz. Efes Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Truva Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Gazi Müzesi, Göbeklitepe Ören Yeri, Etnografya Müzesi, Antalya Müzesi, Boğazköy Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Zeugma Müzesi ve birçok müzeye bu sayfadan kolayca erişebiliyorsunuz. Türkiye’deki birçok müze, ören yeri ve doğal harikaya bu sayfadan ulaşmak mümkün.

Müzeleri ziyaret etmek için: https://sanalmuze.gov.tr/

Google Arts and Culture

Google Arts & Culture, dünyanın dört bir yanındaki ortak kültür kuruluşlarından sanat eserlerinin ve kültürel eserlerin yüksek çözünürlüklü görüntülerini ve videolarını herkesin görebileceği çevrimiçi bir platformdur. Dünyanın en dört bir yanından müzeler ve kuruluşlarla işbirliğiyle hayata geçirilen bu platformda 2.000’in üzerinde yeri sanal olarak gezebiliyorsunuz. 2011 yılında hayata geçirilen platformun hem Web hem de mobil versiyonu bulunuyor. Yani akıllı telefonunuza uygulamayı yükleyerek dünyanın belki de hiç gitme fırsatı bulamayacağınız yerlerindeki müzeleri ve yerleri rahatça gezebiliyorsunuz. Aynı zamanda mobil uygulaması da bulunuyor. Yani dünyanın dört bir yanındaki müzeler elinizin altında.

Müzeyi ziyaret etmek için:  https://artsandculture.google.com/

Mobil uygulama için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.cultural&hl=tr&gl=US

iOS: https://apps.apple.com/us/app/google-arts-culture/id1050970557

Heritage on the Edge

Listemizin üçüncü  sırasında Google ve Birleşmiş Milletler işbirliğiyle Google Arts and Culture altında hayata geçirilen Heritage on the Edge sitesi var. Sitede Unesco’nun dünya mirası listesinde bulunan çeşitli yerleri ziyaret edebiliyorsunuz. Örneğin Büyük Okyanus’ta Şili’nin 3703 kilometre batısındaki Paskalya Adasında bulunan Moai adı verilen som taştan devasa heykelleri yakından inceleyebiliyorsunuz. Sitede Türkiye’den çeşitli konumlar da bulunuyor. Örneğin Nemrut harabelerini ya da Ayasofya’yı ziyaret edebiliyorsunuz.

Müzeyi ziyaret etmek için:  https://artsandculture.google.com/project/heritage-on-the-edge

British Museum

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan British Museum sanal ortamda da ziyaretçilerine hizmet veriyor. Müzede eski Mısır reşit taşından mumyalara kadar birçok tarihi eseri ve dönüm noktasını görebiliyorsunuz. Etkileşimli bir web sitesine sahip müzede yüzlerce eser ziyaret edilmeyi bekliyor.

Müzeyi ziyaret etmek için:  https://britishmuseum.withgoogle.com/

Van Gogh Müzesi

Hollanda’da bulunan Van Gogh müzesi, sanatçının eserlerini kronolojik bir sırayla sergiliyor. Müzede Van Gogh’un tüm hayatı ve eserleri hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Van Gogh Müzesi, resme karşı ilginiz varsa ve Van Gogh ilgi alanınıza giriyorsa mutlaka ziyaret etmeniz gereken sanal müzelerden biri.

Müzeyi ziyaret etmek için: https://360stories.com/amsterdam/point/van-gogh-museum

Cevap bırakın