Sanal Kalp Ameliyatı Dönemi Başladı

0

İlk sanal kalp modelinin hayata geçirilmesinin ardından ilk sanal operasyon da gerçekleştirildi. İşte detaylar…

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’nın sanal kalp ameliyatına onay vermesinin ardından deneme ameliyatları başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan deneme ameliyatlarının ardından 160 hasta üzerinde yeni kalp ameliyat denemesi yapılması planlanıyor. Yeni kalp ameliyatında operasyon öncesinde hastanın kalbinin geliştirilen cihazlar ile 3 boyutlu görsel modelinin oluşturulması planlanıyor. Oluşturulan model üzerinde sanal kalp ameliyatı yapılarak ameliyat süresince alınan riskin en aza indirilmesi planlanıyor.

MRI ile sanal kalp modeli oluşturulacak

FDA tarafından da onaylanan yeni yöntem ile özellikle düzensiz kalp atışına sahip hastaların tedavi süreçlerindeki ameliyat sayısının azaltılması bekleniyor. Manyetik rezonans görüntüleme MRI ile hastanın kalp modeli oluşturuluyor ve sonrasında oluşturulan model sanal hücreler ile dolduruluyor. Sanal hücrelerin gerçekte olduğu gibi sağlıklı ve hasta kalp dokusunu taklit etmesi planlanıyor.

İlk sanal kalp ameliyatı yapıldı

İlk sanal kalp modelinin hayata geçirilmesinin ardından ilk sanal operasyon da gerçekleştirildi. Ameliyatta sanal modele yeni lezyonlar eklenerek gerçek ameliyat süreci gerçekleştirildi. Ameliyatı yapan ekip süresi defelarca tekrar ederek oluşabilecek komplikasyonları sanal ortamda test etmeyi amaçlıyor. Yapılan açıklamada sanal kalp ameliyatlarının sadece acil durumlarda değil, gelecekte sorun yaşanabilecek kalp dokularının tedavisinde de kullanılacağı belirtildi.

 

Cevap bırakın