Sanal gerçeklik yatırımlarında azalma

0

Teknoloji üssü Silikon Vadisi’nde yürütülen araştırmaya göre sanal gerçeklik alanındaki yatırımlarda yüzde 80’in üzerinde azalma kaydedildi. İşte detaylar…

Sanal gerçekliğin uzun yıllardır teknoloji dünyasında ana aktör olmasa da her zaman çıkışı beklenen ‘yetenekli’ bir yüz olduğu konuşulur. Apple’ın bu alanda yönelme ihtimalleri, oyun endüstrisinin artan ilgisi derken gündemdeki yerini bir şekilde koruyan bu ilginç teknolojinin geleceği ise birçok soru işaretine açık. Bu bağlamdaki en yeni bilgi ise Silikon Vadisi kaynaklı oldukça detaylı bir rapora dayanıyor.

Teknoloji üssü Silikon Vadisi’nde yürütülen araştırmaya göre sanal gerçeklik alanındaki yatırımlarda yüzde 80’in üzerinde ciddi bir azalma kaydedildi. Bu son derece çarpıcı veri, çeşitli argümanlarla desteklenirken endüstrideki değişime de değinildi. Çok sayıda sanal gerçeklik şirketinin kapandığı, işten çıkarımların olduğu belirtildi. Öte yandan sanal gerçeklik alanındaki gidişatın ne zaman farklı yönlere evrileceği konusu henüz net değil. Bilindiği üzere sanal gerçeklik teknolojisinin kullanım alanları gün geçtikçe artıyor.

Buna karşın…

İlk etapta oyun ve endüstriyel alanlarda kullanımı özelinde çalışmaların yürütüldüğü teknoloji günümüzde tıp, uzay, bilim gibi konularda da inovatif sonuçlarıyla gündeme geliyor. Son kullanıcı açısından da akıllı telefon ya da PC bağlantısına gerek duyulmaksızın kullanım gibi metotlarla daha fonksiyonel donanım ürünlerinin sunulduğu dikkatlerden kaçmıyor.

En nihayetinde ise sanal gerçeklik teknolojisinin geleceğinin hala çok parlak olduğu, bu alandaki teknolojinin henüz ‘emekleme’ döneminde olduğu gibi argümanlar da yok değil.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın