Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital Kültür'Sanal gerçeklik' piyasayı 2020’de ele geçirecek!

  ‘Sanal gerçeklik’ piyasayı 2020’de ele geçirecek!

  sanal-gerceklik

  Analist raporları 2016’nın sanal gerçeklik için kırılma yılı olabileceğini söylüyor. Pazar araştırmacısı Tractica ise 2020 yılına gelindiğinde Sanal Gerçeklik donanım ve yazılım pazarının 21.8 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

  Bugüne kadar her yıl ortalama olarak yüzde 142 oranında büyüyen sanal gerçeklik pazarının 2014 yılında 108.8 milyon dolar olan hacminin 2020’de 21.8 milyar doları bulması bekleniyor. Hesaplar pazarda halihazırda satışta bulunan headset, içerik ve aksesuarlar göz önünde bulundurulmuş.

  Rapor 2016 yılının sanal gerçeklik için büyük önem taşıdığını belirtiyor. Yapılan yatırımlara bakılırsa teknoloji devleri de aynı şeyi düşünüyor olmalı. Zira Facebook Oculus Rift, Microsoft Hololens, HTC Vive, Google Cardboard ve Sony Project Morpheus ile 2016 yılını şimdiden önemli kılmış durumdalar.

  sanal-gerceklikÖte yandan Tractica’nın raporu “Geriye sadece kullanıcıların sanal gerçekliği ilk elden deneyimlemesi ve potansiyelini anlaması kalıyor” diyor. Tabii düşük bütçeli mobil çözümlerin bunda büyük etkisi olacağı çok net.

  Yine rapora göre oldukça yakın bir gelecekte sanal gerçeklik headset’i sahip olma oranı artarak içerik üretiminin artışını tetikleyecek. E3’te tanıtımları yapılan HoloLens AR ve Project Morpheus ile görmenin inanmak olduğunu anlamıştık. Google Cardboard’un ortaya çıkışıyla birlikte büyük meblağlar saçmadan sanal gerçekliğe ulaşabilme ihtimalimiz olduğunu gördük. Belki de sanal gerçekliğin, gerçekliğin yerini almaya başlamasına şahitlik ediyoruz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN