Sanal gerçeklik ‘paketi’ 16 Şubat’ta satın alınabilecek

0

occulus-rift2016’nın en önemli teknoloji trendlerinden birinin de sanal gerçeklik olması bekleniyor. Temelde gözlük ve kulaklık içeren bir başlığın takılmasını, elde kontrolcü ya da başka bir ekipmanla ‘bir sanal dünyaya’ adım atılmasını baz alan teknoloji aslında yeni değil. Önceki yıllarda da emekleme hallerine tanıklık edildi. Ancak 2016’da çok daha gelişmiş şekliyle kullanıcıların karşısına çıkacağı belirtiliyor. Bu yöndeki iddialı aygıtlardan biri de şüphesiz Oculus Rift…

Daha önce mart ayının sonunda satışlarına başlanacağı duyurulan sanal gerçeklik aygıtı Oculus Rift’in, çeşitli PC’lerle birlikte sunulacağı bundle’ların 16 Şubat 2016 itibarıyla bazı e-ticaret platformları üzerinden önsiparişlere açılacağı açıklandı. Yani sanal gerçeklik meraklıları, ilgili tarihte hem PC hem de Oculus Rift’i bir arada satın alıp, Mart ayındaki (28 Mart olarak açıklandı) gönderime kadar bekleyebilirler…

minecraft-occulus

Önsipariş; stoklarının tükenmesi riskine karşı, kullanıcıların bir tür ‘yer ayırtma’ hamlesi şeklinde düşünülebilir. Peki 16 Şubat için önsipariş alternatifleri neler? Potansiyel kullanıcıları neler bekliyor?

Bundle olarak bilinen paketlerde Oculus Rift ve bir de PC bulunuyor. Fiyatlar ise 1499 dolardan başlıyor ve gelişmiş PC özelliklerine bağlı olarak 3000 doları aşabiliyor. Daha önce açıklanan Oculus Rift fiyatı 599 dolardı. Özetle kullanıcılara sanal gerçeklik aygıtıyla birlikte söz konusu önsiparişlerde en az 900 dolarlık bir de PC sunuluyor.

1499 dolarlık paket içindeki PC’nin markası Asus; Intel Core i5 işlemci, Nvidia GeForce GTX970 grafik ve 8 GB RAM ile geliyor. Dell ve Alienware marka alternatifler de bulunuyor.

Sanal gerçeklik, 2016’daki en pahalı tüketici elektroniği eğlencelerinden biri olacak gibi görünüyor. Ne seviyede ilgi göreceği konusu ise yılın merakla beklenen soruları arasında.

Cevap bırakın