Sanal gerçeklik gözlüğü Epson Moverio BT-300

0

epson-moverio

Akıllı gözlük, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik… Emekleme dönemini yavaş yavaş tamamlayan bu nispeten yeni teknolojiler, çok sayıda küresel markanın üzerinde çalıştığı ana konular arasında. Samsung, HTC, Sony gibi tüketici elektroniği devleri, son kullanıcı için hazırladıkları sanal gerçeklik aygıtlarını sunmaya hazırlanıyor. Ancak teknoloji dünyası sürprizlerle dolu ve bazı sürpriz markaların ilgili teknolojiye yönelik duyuruları da gelmiyor değil. İşte bunlardan biri de Epson…

Daha çok projeksiyon cihazları ve yazıcıları ile adından söz ettiren marka, geçtiğimiz ay İspanya’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2016 kapsamında sanal gerçeklik gözlüğünü tanıttı. Epson Moverio BT-300 adıyla gelen aygıt, kafaya takılan sanal gerçeklik gözlüklerinden ayrı bir tasarıma sahip, akıllı gözlük formunda. Hatta Google Glass’a çok benzediği net. Teknolojisi ise Si-Oled olarak adlandırılan özel bir mikro projeksiyon olarak ifade ediliyor. Üzerinde üç adet buton bulunuyor ve hafifliğiyle de dikkat çekiyor.

Yukarıdaki videodan da anlaşılacağı üzere sürprizlerle dolu bir aygıt Epson Moverio BT-300. Intel Atom işlemcili üründe yazılım tarafında Google’ın Android işletim sistemi var. 3D görüntü sunabilen Moverio BT-300 ile ayrıca 5MP çözünürlükte fotoğraf çekilebiliyor.

Ekran_Resmi_2016-03-09_21_35_38

Bu inovasyon dolu aygıt, veri görselleştirme özelliği ile adeta sizi bilim kurgu filmlerine götürüyor. Gözünüzün önüne rakamlar ve sayılar geliyor, üstelik bunlar arasında tercihler yapabiliyorsunuz. Perakende alışveriş asistanı ve başkasının gözünden görüntü gibi farklı yazılımsal özellikleri de mevcut. 2016 yılının sonuna doğru resmi satışlarına başlanması planan model için ön siparişler alınmaya başlandı bile. ABD için belirlenen fiyat etiketi ise 700 dolar.

Cevap bırakın