Sanal Dolandırıcılar En Çok Hangi Yöntemleri Kullanıyorlar?

0

Sanal dolandırıcılar karşımıza her geçen gün farklı yöntemlerle çıkıyorlar. Sürekli kendilerini geliştiriyor ve sosyal mühendislik çalışmaları yapıyorlar. O yüzden internet kullanıcılarının sürekli çok dikkatli ve her zamankinden daha uyanık olmaları gerekiyor. Aşağıda bu konuda en çok kullanılan yöntemlerin neler olduğunu ana başlıklar halinde görebilirsiniz.

Sanal Dolandırıcılar Aşağıdaki Yöntemleri Çok Sık Kullanıyorlar

Sosyal Medya Hesaplarının Çalınması

Niyeti kötü olan birileri sevmedikleri veya dolandırmak istedikleri insanları zor durumda bırakmak amacıyla sosyal ağlardaki hesaplarınızı çalmaya çalışırlar. Bu kişiler ya hesap bilgilerinizi çalarak kendi hesabınız üzerinden ya da sizin fotoğrafınızı kullanarak adınıza sahte hesaplar açarak kimlik hırsızlığı yaparlar. Bu kimlik hırsızlarının sizin adınıza çok tehlikeli işler yapabileceğini sakın unutmayın. Bu hırsızlar sizi teröre destek veriyormuş gibi gösterebilecekleri gibi, arkadaşlarınızdan para veya kontör de talep edebilirler. Adınıza yaptıkları ahlaksız paylaşımlar sizi çok zor durumda bırakabilir. En çok kullandıkları yöntem ele geçirdikleri Facebook hesaplarından size mesaj göndererek “falanca firmanın hediye çekini dağıtıyorum seni de düşündüm” diyerek telefonunuzu isteyerek başladıkları dolandırıcılık faaliyetidir.

Hatta açıkları sahte hesaplarda kendilerini çok güzel bir kadın veya çok yakışıklı bir erkek olarak göstererek sizinle flört etmeye başlayıp belirli bir güven sağladıktan sonra arkasından da para, kontör veya altın istemektedirler. Amaçlarına ulaştıkları anda da hesabı kapatarak ortadan yok olurlar. 

e-Posta Hesabınızı Ele Geçirerek Yapılan Dolandırıcılık Yöntemleri

Bu yöntemle yapılan sahtekarlıklarda e-posta kutunuzda e-posta hizmeti aldığınız kurum veya servis sağlayıcınızdan gelmiş gibi görünen ve makul sayılabilecek bir neden ile sizden tıklanan sayfada kullanıcı adı ve şifrenizi girmenizi isteyen bir mesaj gönderilir. Çok dikkatli bir gününüzde değilseniz çok sıradan gibi görülen bu mesajı ciddiye alır ve şifre bilgilerinizi verirseniz e-postanızın kontrolü artık dolandırıcıların eline geçmiş demektir. Böylece sizin e-posta adresinizi sizin adınıza kullanarak çok yönlü dolandırıcılık çalışmaları yapabilirler.

Kredi Kartı ve Banka Bilgilerinin Çalınması / Kimlik Avı

Telefonla veya e-posta yoluyla internet bankacılığı hesabınızda veya kredi kartınızla şüpheli bir hareket olduğuna dair bir arama veya mesaj alırsınız. Yapılan işlemi engellemek veya iptal etmek amacıyla telefonda veya e-posta ile yönlendirdikleri sahte web sayfaları üzerinden kredi kartı veya banka şifre bilgilerinize ulaşmayı denerler. Eğer bu bilgileri verirseniz dolandırıcılar hesabınızdan ya para çekerler ya da sizin adınıza kredi kartınızdan alışveriş yaparlar. Özellikle güvenmediğiniz ve bilmediğiniz telefon numaralarından gelen aramalara itibar etmeyin. 

Çağrı Merkezi ve Satıcılar İle Yapılan Hileli İşlemler

Bu yöntemle yapılan dolandırıcılıklarda ise sahte çağrı merkezleri oluşturulur. Bu çağrı merkezlerinden gelen aramalar veya bildirimler genelde kişiyi paniğe sokacak (İcra, borç, haciz vs.) cinstendir. Panik yapan kişi sağlıklı düşünemeden çağrı merkezindeki görevlinin verdiği talimatları yerine getirerek dolandırıldığının farkına daha sonra varacaktır. Diğer bir yöntem de dolandırıcı satıcıların yaptığı hediye, promosyon veya büyük indirim vaadiyle yaptıkları sahte satışlardır.

Miras ve Servet Hikayeleriyle Yapılan Dolandırıcılık

Miras ve servet hikayeleriyle yapılan dolandırıcılık yöntemleri çok eski zamanlara kadar uzanır. Hikayelerin özeti genelde birbirine çok benzeyen servet ve miras hikayelerine dayanır. Dolandırıcılar vefat eden zengin bir kişinin servetini size vaat ederler. Genelde servet veya miras ile ilgili çetrefilli bir durumdan bahsedilir. İnandırdıkları mağdurdan ya özel bilgilerini ya da bu büyük hayali mirasın hesaplarına geçmesi için makul sebepler göstererek para göndermelerini isterler. Bu yöntem en eski ve en çok bilinen yöntem olduğundan artık pek inanan çıkmamaktadır.

En Popüler Yöntem “Sahte Cumhuriyet Savcısı Araması”

Son zamanların artık efsane haline gelmiş yönteminde Cumhuriyet Savcısı olarak aradığını söyleyen kişi banka hesabınızın terör örgütü tarafından ele geçirildiğini söyleyerek kendileriyle işbirliği yapılması gerektiğinin talimatını verir. Olaya inandırdığı kurbanından tekrar geri verilmek üzere hesaptaki tüm parayı çekip teslim etmesini ister. Bu kadar çok bilinmesine rağmen hala inanan kişi sayısı çoktur ve çok büyük para kaptıran mağdurları vardır.

Cevap bırakın