Sanal başlık Cardboard’un öne çıkan uygulamaları

0

Sanal gerçeklikle uygun fiyatla tanışma aracı olarak özetleyebileceğimiz Cardboard, Google’ın desteği ile son derece artan uygulama alanlarına sahip. Ürünün temelinde karton kutu ve plastik mercek olduğu için fiyatları da son derece ulaşılabilir seviyede. Ülkemizde de çeşitli üreticiler tarafından satın alınabilen ya da kendinizin geliştirebileceği bu kutuları aldıktan sonra neler yapabiliriz? Listemizi derlerken hem halihazırdaki cardboard sahiplerini hem de bu dünyaya adım atmaya meyilli kişileri düşündük.

unnamed

Titans of Space

Sanal gerçeklik denince akla gelen ilk yer birçok macera tutkunu kişinin kalbini fetheden Uzay’dır. Bu uygulama ile Güneş Sistemi gerçekçi bir şekilde gözler önüne seriliyor. Yapımcıların dikkat ettiği konu 1:1,000,000 ölçeğine sadık kalmaları. Uzay geminizle yola çıkıp gezegenler başta olmak üzere çeşitli Ay ve Güneş gibi birçok gök cismini ziyaret edebilirsiniz. Baş hareketlerinizle uzaydaki rotanıza yön verebilir ücretli sürüme geçtiğinizde 50 dakikalık bir anlatıcıyı dinleyebilirsiniz. Ücretsiz sürümde de göz cisimleri üzerine geldiğinizde detaylı bilgileri okumak mümkün. Kısa bir süre önce uygulamanın bir ABD’de bir okulda tüm öğrenciler tarafından kullanıldığını hatırlatalım. Astronomi sevdalıları için gönülleri fetheden bir olay!

YouTube

Video cenneti YouTube, telefonunuza yüklü olan Cardboard’u algılayarak size özel bir seçenek sunuyor. Bu sayedeki sitedeki tüm videolar Cardboard uyumlu oluyor. Her ne kadar kulağa hoş gelen bir özellik olsa da bize göre videoların dönüştürülme sürecinde biraz kolaya kaçılmış. Videoların “içinde” olduğunuz hissi yerine daha yakından izlediğinizi düşünebilirsiniz.

Roller Coaster VRGözümüze gözlük veya benzeri bir sanal gerçeklik cihazı taktığınız yıl kaç olursa olsun mutlaka ama mutlaka Roller Coaster denemesi yapılacaktır. Bu uygulama da sizi tren raylarında nefes kesici bir geziye çıkarmaya yetiyor. Kafanızı sağa sola, yukarı ve aşağı oynatarak heyecanınızı birkaç kez daha artırabilirsiniz. Bu tarz bir uygulamayı yakında hareketli zemin üzerine oturtulmuş şekilde AVM ve lunaparklarda görürseniz şaşırmayın. Akış hızı ve deneyim olarak Roller Coaster VR, Cardboard’un en iyilerinden.

Jurrasic VR
Özünde basit bir uygulama olsa da yazılımın üç boyut başarısı belki de listemizdeki en iyilerden biri. Sonuçta ekranın ikiye bölünmesi mantığıyla hareket eden Cardboard, tam olarak derinlik hissini veremiyor. Ancak yazılımın iyi olması bu açığı kapayabiliyor. Bu açıdan Roller Coaster sonrası durağımız dinozorlar bu işi gayet iyi yapıyor. Jurrasic VR küçük bir adada birkaç dinozorun arasında gezinmenizi sağlıyor. Sürekli hareket halinde olan uygulamaya kafa hareketinizle yön veriyorsunuz.
Paul McCartney
The Beatles’ı canlı izleyemenler için bir nevi teselli niyetindeki uygulamamız Paul McCartney’nin performansını en önde izleme fırsatını size sunuyor. Çok gelişmiş özelliklerde olmasa da bu tarz bir konserin hissini karşı tarafta uyandırması açısından yazılım büyük potansiyele sahip. Benzer bir uygulama The White Stripes’ın çılgın kurucularından Jack White için de geçerli ancak lisans hakları nedeniyle Türkiye’den bu uygulamayı indiremiyorsunuz. Özellikle dev sponsorlu festivallerin veya küçük grupların tanıtımı için bu tarz uygulamaların ses getireceğini düşünüyoruz.

Vrse_VRInterface

VRSE
Listemizin sanatsal uygulamalarından biri de VRSE. Özel olarak bu platforma geliştirilen videolar hem çok başarılı hem de çok etkili. VRSE zamanla gelişen bir arşive sahip. U2’nun hiç görülmemiş bir performansından, New York şehrinde sanatsal bir gezintiye, Suriye mülteci kamplarından bir bebeğin oluşum ve doğumuna kadar birçok video mevcut. Ancak dosya boyutu olarak videoların 300MB ile 1.5 GB arasında olduğunu hatırlatalım. Bu arada videoların ses kalitesinin de belirgin derecede yüksek olduğunu söylemeden geçemeyiz.

Sayısı her geçen gün artan Cardboard uygulamalarından öne çıkanları bu şekilde özetlemek mümkün. Belki ileride reklam ve pazarlama ağırlıklı kullanım artışını beklediğim Cardboard uygulamalarına ticari açıdan bakarız. O zamana dek iyi eğlenceler.

Cevap bırakın