Sanal aşklar gerçek evlilikler

0

2016_mart_03

İnternet hayatımızdaki bütün alışkanlıklarımızı değiştirdiği gibi bizleri yeni kavramlarla da tanıştırdı. O kadar çok yenilik arasından sanırım en çok “sanal aşk” kavramını oldukça sempatik bulduk ve belki de gerçek dünyada kolay kolay bulamadığımız gerçek aşkı internet çağının çocukları olarak sanal bir dünyada aramaya çıktık.

Özgür ansiklopedi Vikipedi aşk kelimesini “Aşk, bir başka varlığa karşı duyulan derin sevgi”  olarak tanımlıyor. Peki, aşkın gerçeği veya sanalı olur mu? İnternette bulduğumuzu zannettiğimiz aşk aslında bir hayal ürünü mü? Sanal ortamda hiç tanımadığımız ve dokunamadığınız birine karşı hissettiğimiz şey aşk mıdır yoksa insan sadece konuşmalara ve fikirlere mi aşık oluyor? Sanal ortamda aşık olduğunuz ve belki de yüzünü bile bilmediğiniz size çok hoş espriler yapan kişi acaba gerçekten size söylediği kişi mi? Elbette bu sorulara çok kesin cevaplar veremiyoruz çünkü bunların hepsi tartışmaya açıklar. Ama bir gerçek var ki; o da aşklar sanal olsa bile sonunda şahit olduğumuz evlilikler gerçek.

Sanal Aşklar Gerçek Evlilikler

Hepiniz yazılı ve görsel basında mutlaka duymuşsunuzdur. “Facebook’da tanışan çiftler aşklarını evlilikle neticelendirdi” veya “İnternette tanıştılar, aşkları sanaldı ama evlilikleri gerçek oldu” tarzında haberler sürekli karşımıza çıkar. Sanal ortamda başlayan iletişim belirli paylaşımlardan sonra aşka dönüşüyor ve karşılıklı olarak gerçek dünyada görüşmeler başlıyor. Niyetler ciddiyse de sonu zaman zaman mutlu biten beraberlikler görüyoruz.

Ekonomik zorluklar ve iş yükünün gittikçe fazlalaşması bireyleri sosyallikten uzaklaştırarak asosyal insanlar haline getirdi. Durum böyle olunca da işten eve evden işe giden, sosyalleşmeyi evde bilgisayar başında veya cep telefonlarından internet üzerinden yapan bireyler çoğaldı. Oturduğumuz yerden sanal ortamda tanıştıklarımızla arkadaş hatta sevgili olmak daha kolayımıza gelmeye başladı. Evde pijamalarımızla olsak bile sanal alemde olmanın verdiği rahatlıkla istediğimiz kimliklere bürünerek arkadaşlıklar edinerek bundan da büyük keyif alır olduk.

Ne Kadar Güvenebiliriz?

Doğruyu söylemek gerekirse karşımızdakinin profilinde paylaştığı fotoğraftaki kişi olduğundan emin değiliz. Adından, mesleğinden kısaca verdiği bilgilerin hangilerinin doğru hangilerinin uydurma olduğunu bilemediğimiz kişilere sırf esprili veya ince ruhlu diye aşık olanlar var. Sanal ortamda ciddi bir güven problemi olduğu kesin fakat bu riski göze alanlar ender de olsa hayatlarının aşklarına bu platform üzerinden kavuşuyorlar.

Çöpçatan Siteleri

Özel hayatında bir ilişki yaşamak isteyen veya işi daha da ileri götürüp evlenmek isteyenleri buluşturan web siteleri genelde çöpçatan siteleri olarak tanımlanıyor. Çöpçatan sitelerinin size sağladığı en önemli getiri farklı çevrelerden yeni insanlarla tanıştırması oluyor. Kendi çevrenizin kısıtlı kaldığı durumlarda veya farklı bir çevre arayışı içerisinde olduğunuzda en kolay ve en hızlı başvurulabilecek yöntemlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Hatta bu sitelere üye olduğunuzda hemen birileriyle tanışmaya başlayıp özellik karşılaştırmaları sayesinde de size uygun birisi olup olmadığını anında görebiliyorsunuz. Bazen bir üyenin fotoğrafı veya profilinde belirttiği bir özellik hemen dikkatinizi çekebiliyor. Böylece sizinle ortak özelliklere ve yaşam biçimine sahip biriyle birkaç dakika içinde tanışma fırsatı doğuyor.

Düzgün Bir Profil ve Çekici Bir Fotoğraf

Sosyal ağlar da olsun çöpçatan sitelerinde olsun profil bilgileri ve fotoğrafınız ne kadar iyiyse şansınız o kadar artıyor. Detaylı ve özenle hazırlanmış bir profil ve iyi kalitede çekilmiş çekici bir fotoğrafınız ile sanal aşka ilk adımı hemen atabilirsiniz.

Kendinize bir iyilik yapmak istiyorsanız bilgisayardan başınızı biraz kaldırın ve dışarıda çok hızlı akan bir hayatın olduğunu unutmayın. Sanal alemin keyfini, gerçek hayatın ise tadını çıkartın.

Cevap bırakın