Sanal asistan Samsung Bixby ile tanışın

0

samsung

Samsung, sanal asistanı Bixby’i resmi olarak duyurdu. Şirketin önümüzdeki günlerde tanıtacağı Galaxy S8’de önyüklü olarak bulunacak yazılım, ilgi çekici özelliklere sahip…

Samsung Galaxy S8 ile birlikte teknoloji dünyasına merhaba diyecek yeni bir kavram da Bixby olacak. Kore merkezli tüketici elektroniği şirketinin geliştirdiği yazılım, bir tür sanal asistan.

Geliştirilen sanal asistanın, şimdiye kadar tanınan (örneğin Siri) sanal asistanlardan farklı olduğunu iddia ediyor. Yazılımın öğrenebilme ve uyarlanma özelliklerine sahip olduğunun altı çiziliyor. Derinlemesine bir deneyim sunacağı kaydedilen yazılım, eksiksizlik, bağlam bilinci ve bilişsel hoşgörü gibi temel özelliklere de sahip olacak.

Samsung ‘Bixby özellikli’ cihazlara da işaret ediyor. Yakın gelecekte ‘Amazon Alexa uyumlu’ gibi bir diğer trendin ortaya çıkabileceğinin söz konusu olduğunu belirtelim. Özetle Bixby özellikli bir cihaza sahip olmak, bu yazılımın kullanımı için yeterli olmuyor.

Bixby’nin komutları anlama konusunda iddialı olduğu, belirli komutlarla sınırlı da olmadığı belirtiliyor. Genel itibarıyla akıllı cihazlara daha az dokunarak, dolayısıyla ağırlıklı olarak konuşarak sürdürülebilecek bir kullanım öngörülüyor.

Kötü haber ise Samsung’un bu alandaki hizmet ve fikirlerin geliştirilmesi, dolayısıyla bunların kullanımı için zamana gereksinim duyması, SDK yani yazılım geliştirme setleri üzerinden yürütülecek çalışmaların olacağı yeni bir saha daha ortaya çıkıyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın