Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımSamsung’un Microsoft’a cevabı: Galaxy TabPro S

  Samsung’un Microsoft’a cevabı: Galaxy TabPro S

  Samsung bu sefer resmen Microsoft’u hedef aldı. 12 inç büyüklüğünde yeni Galaxy TabPro S adlı tablet, piyasada oldukça fazla ilgi gören Surface Pro 4’ü hedef alıyor. Windows 10 işletim sistemli Galaxy TabPro S’i artıları ve eksileri ile yakından inceliyoruz.

  Samsung bu sefer strateji değiştirdi. GalaxyTab adlı Android Tabletlerle bildiğimiz Samsung, bu sefer Windows işletim sistemli bir tablet ile karşımıza çıktı. İşin şaşırtıcı tarafı ise Android işletim sistemi ile özdeşleşen Galaxy alt markasının yeni nesil Windows Tablet ürününde de kullanılması.  Örneğin bu ay inceleme fırsatı bulduğumuz Galaxy TabPro S adlı ürün gibi.

  1

  Samsung, böyle bir karar almasının en büyük nedeni Microsoft. Daha doğrusu büyük bir başarı yakalayan Microsoft’un Surface Pro 4 adlı tableti. Yalnız Galaxy TabPro S, sadece Surface Pro 4’ü hedef almıyor. 12 inç’lik bu ürün aynı zamanda Apple’ın iPad Pro adlı tabletini de zora sokmak istiyor.

   Ergonomi

  Samsung Galaxy TabPro S, başarılı bir tasarıma sahip. Bu ürün gerek görsel gerekse de detaylı tasarımı ile birçok kişinin beğenisini kazanacağını düşünüyoruz. Zaten bu ürünü ele aldığınızda kaliteli işçiliği hemen hissedebiliyorsunuz. 29 cm uzunluğunda ve 19,9 cm genişliğinde olan Samsung Galaxy TabPro S, malzeme kalitesi ve işçiliği ile bizden tam puan aldığını söylemeliyiz. A4 kağıt boyutlarında olan Samsung Galaxy TabPro S, sadece 7 mm kalınlığında. 688 gr ağırlığı ise iPad Pro (738 gr) ve Surface Pro 4’den (793 gr) çok daha hafif. Dolaysıyla gerek boyutu gerekse da ağırlığı ile, özellikle sürekli hareket halinde olan kişiler için çok büyük bir avantaj sunuyor.

  2

   Samsung Galaxy TabPro S, Apple iPad Pro’nun 12.9 inç ve Surface Pro 4 ‘ün 12.3 inç ekran boyutlarına karşın 12 inçlik bir ekrana sahip.  12 inçlik bu ekran, diğer ürünlerle kıyasla biraz şekilsiz kalıyor. iPad Pro’nun 12.9 inç’lik ekranın boyutu mükemmel bir kullanım sunuyor. Surface Pro 4’ün boyutu da gayet başarılı. Ama Samsung Galaxy TabPro S’in 12 inç olmasına bildiğiniz alışmak gerekiyor. Buna karşın 2160×1440 piksel çözünürlüğü fazlasıyla yeterli. Super Amoled teknolojisine sahip olan bu ekran, keskin, net ve dolgun renklere sahip. Çok yüksek bir kontrast değerine sahip olan bu ekran, 387 Candela parlaklık ve %90’ın üzerinde olan renk doğruluğu değeri ile çok başarılı olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.  Samsung Galaxy TabPro S ile resim ve video seyretmek çok farklı bir deneyim.

  3

  Samsung Galaxy TabPro S ile beraber bir klavye takımı veriliyor. Bu klavye takımı ile Word  ve Excel gibi ofis programlarına rahatça hükmedebiliyorsunuz.  Tuş takımının kalınlığı her türlü parmak için uygun hale getirildi ve kesinlikle rahatsız etmiyor. Klavyenin üzerindeki Touchpad, Mouse görevini yeterince yerine getiriyor. İki farklı açıya göre ayarlanabilen bu klavyenin önemli bir avantajı, aynı zamanda bir ekran kılıfı olarak da görev yapması.

  Performans

  Samsung Galaxy TabPro S, çok başarılı bir ekrana sahip. Bu ekranın hakkını vermek için de ona göre bir işlemci koymak şart. Ne yazık ki durum böyle değil. Samsung Galaxy TabPro S, Intel’in yeni nesil Skylake serisinden Core M3-6Y30 adlı bir işlemci kullanıyor. Bu işlemci uygun fiyatlı Ultrabook ürünlerinden bildiğimiz bir işlemci. 900 MHz hızında çalışan bu işlemci kendisini 2.2 GHz’e kadar yükseltebiliyor.

  4

  Çift çekirdekli olan bu işlemci özellikle düşük güç tüketimi ile tercih ediliyor. Samsung Galaxy TabPro S, grafik yongası olarak HD Graphics 515’i kullanıyor. Üzerinde buluna bellek ise 4 GByte büyüklüğünde.

  Samsung Galaxy TabPro S’in Office ve tarayıcı performansı gayet başarılı. Grafik yongasına yüklenen uygulamalarda ise çok yetersiz kaldığını söylemeliyiz. Samsung Galaxy TabPro S ile oyunlar takılıyor. Benzer bir durum FullHD videolar seyrettiğimizde de yaşadık.

  5

  Bitmedi.  Samsung Galaxy TabPro S, pil konusunda da bizi şaşırttı. Üzerinde bulunan 5200 mAh’lik pil çok yetersiz. Kullanıcıya tam yük altında 6 saatlik bir çalışma sunan Galaxy TabPro S, düşük yük altında 18 saat dayanabiliyor. Bu değerin çok daha iyi olmasını isterdik.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN