Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürSamsung'dan Uyku Araştırması: "İyi uyuyor muyuz?"

  Samsung’dan Uyku Araştırması: “İyi uyuyor muyuz?”

  Samsung Electronics, dünya çapında birçok kullanıcısının uyku alışkanlıkları hakkında detaylı bilgi edinmek ve bu alandaki problemleri tanımlamak amacıyla geniş kapsamlı bir uyku sağlığı çalışması gerçekleştirdi.

   Modern dünyada, gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği kolaylıkların yanı sıra yaşanılan hızlı tempo, stres ve sürekli bağlantıda olma ihtiyacı, birçok bireyin uyku düzenini ve kalitesini olumsuz etkiliyor. Şehir hayatı, artan ekran kullanımı, sosyal medya kullanım düzeyinin artışı ve yoğun iş hayatı, uyku rutinleri üzerinde etkiler bırakıyor. Tüm bu faktörlerin etkisiyle, sağlıklı uyku alışkanlıklarına sahip olmak, modern yaşamın en önemli unsurlarından biri haline geldi.

  Günümüzde sağlıklı olmak için uykuya öncelik verenlerin sayısı giderek artıyor. Uykuya artan ilgi, Samsung Health uygulamasında gözlemlenen son trendlerden de açıkça anlaşılıyor. Samsung Health uygulamasının elde ettiği verilere göre bir yıl içinde haftada en az bir kez aktif olarak uyku takibi yapan kullanıcı sayısı, son iki yılda %182 arttı.  Ancak şu soru geçerliliğini koruyor: İyi uyuyor muyuz?

  Samsung, bu soruyu yanıtlamak için bugüne kadar yapılan en büyük uyku sağlığı çalışmalarından birini gerçekleştirdi. Çalışmada dünya çapındaki Samsung Health kullanıcılarının 716 milyon gecelik uyku davranışları analiz edildi. Her ne kadar kişisel uyku sağlığına olan ilgi hızla artıyor olsa da gerçek şu ki insanların gece uyku kalitesi aslında düşüş gösteriyor. Dünya, uyku ikilemiyle karşı karşıya…

  Samsung’un araştırmasının öne çıkan bulgular şu şekilde:

  • Daha az uyku: Dünya genelindeki ortalama uyku süresi 7 saat 3 dakikadan 6 saat 59 dakikaya düşerek, National Sleep Foundation’ın önerdiği 7 saatin altına indi.
  • Verimlilikte düşüş: Endişe verici bir konu da uyku sürecinde yatakta uyanık kalma süresinin artması ve bunun da uyku verimliliğinde düşüşe yol açması. Bu da bireylerin yatakta daha fazla zaman geçirdiği ancak daha az uyuduğu anlamına geliyor. Erkeklerde düşüş eğilimini sürdüren uyku verimliliği, geçtiğimiz yıl kadınlarda da belirgin şekilde azaldı. Daha yaşlı demografik gruplar, uyku verimliliğinde daha büyük bir düşüş sergiledi. Özellikle 70 yaş üstü bireylerde 20’li yaşlardaki bireylere kıyasla neredeyse iki kat daha fazla düşüş kaydedildi. Kuzey Amerika, uyku verimliliğinde en büyük düşüşü yaşarken, Asya en düşük seviyeyi korudu. Avrupa ve Kuzey Amerika dışındaki tüm bölgelerde, uyku süresi yedi saatin altında kaydedildi.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN