Samsung’dan Apple M1’e rakip: Exynos 2200

0

Samsung’un ilerleyen dönemlerdeki cihazlarında kullanacağı yeni yonga seti ortaya çıktı. Şirket Exynos 2200 ile Apple’ın M1 işlemcisine rakip olacak.

Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung, akıllı telefonları ve bilgisayarlarında kullanılacak yeni bir işlemci üzerine çalışıyor. Yabancı kaynaklar tarafından sızdırılan bilgilere göre firma, önümüzdeki aylarda Apple’ın M1 işlemcisine rakip olarak Exynos 2200 yonga setini piyasaya sürecek.

Exynos 2200 iddialı geliyor

Samsung’un şu anda geliştirdiği Exynos 2200 yonga seti, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere çeşitli cihazlara güç verecek. Şirketin ikinci çeyrek için planladığı bu yonga seti, 5 nm’lik işlem sürecinden geçecek ve mükemmel bir performans sunacak. Aynı zamanda enerji verimliliği sayesinde cihazların güç tüketiminin de önüne geçilecek.

Samsung, yeni yonga seti için AMD ile işbirliği yapıyor. 2019’dan beri birlikte çalışan iki üretici; gerek mobil, gerekse bilgisayarlar için  mükemmel güce sahip bir yonga seti geliştirmeyi amaçlıyor.

Samsung’un yeni yonga seti AMD ile desteklenecek

Kaynaklara göre Exynos 2200 yonga seti, Apple’ın M1 çipine rakip olarak gelecek. Bununla beraber şirket yeni yonga setini ilk olarak Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayarlarında deneyimleyecek. Bu, bir nevi Huawei’nin sistemiyle de benzerlik gösterecek. Zira Çinli üretici şu an bazı bilgisayarlarında kendi geliştirdiği Kirin işlemcisini kullanırken, Samsung’da benzer şekilde Exynos 2200 çipini kullanacak. Ek olarak Samsung bunu zamanla akıllı telefonu ve tabletlerine de getirecek.

Güney Koreli üreticinin yeni yonga seti; Galaxy Tab S8, Galaxy Z Fold tabletler dahil olmak üzere pek çok cihazda kullanılacak. Ayıca amiral gemisi Galaxy S22 serisinin de bu yonga setinden güç alması bekleniyor.

Bakalım Samsung nasıl bir yol izleyecek? Bekleyip görelim.

 

Cevap bırakın