Samsung Galaxy Tab S4 Tablet İncelemesi

0

Teknoloji dünyasında en hızlı sürede popüler olup ardından gözden düşen ürünlerin başında tablet ailesi gelir. Tabii bu düşüşün çeşitli nedenleri var. Özellikle telefonların büyümesi ve dizüstü bilgisayarların fiyatlarındaki azalma ile tablet ihtiyacının iyiden iyiye azaldığı bir dönemdeyiz. Ancak az sayıda da olsa farklı markaların yeni modellerini görüyoruz. Telefonları ile büyük sükse yaratan Samsung da bunlardan biri. Görünen o ki her sene istikrarla yeni model çıkaran Samsung, tablet piyasasını bırakmak istemiyor. Markanın bu alandaki amiral gemisi Samsung Galaxy Tab S4 ise en üst segmentte Apple’ın iPad Pro’suna rakip olmayı gözüne kestiriyor. Ancak bunun için ilk yapması gereken tablet almak için tüketicide ihtiyaç hissini uyandırmak. Bakalım Samsung bunu başarabiliyor mu?

tablet
Klavye ve kalemiyle Samsung Galaxy S4 en üst seviye android tablet olmayı başarıyor

Tablet, Dizüstü yerini alır mı?

Samsung, “Premium” hissini verebilmek adına telefonlardakine benzer bir özellik ekleyerek arkayı cam yapmış. İlk bakışta oldukça havalı görünse de 10.5 inçlik bir ürünün arkasının tamamen camdan oluşması bir süre sonra kırılgan bir his bırakıyor. Dolayısı ile ürünü bir kılıfla kullanmak istiyorsunuz ve cam yapı önemini yitirmeye başlıyor. Tam da bu noktada Samsung’un harika bir kılıf çözümü var: Klavyeli Kılıf. Orijinal aksesuar olarak üretilen bu klavyeli kılıf ile kullandığınızda Tab S4’ün dizüstü bilgisayarınızın yerini alma potansiyeli var. Türkiye fiyatının henüz belirli olmadığı bu klavyeli kılıfın ABD fiyatı ise 149 dolar. Klavye ayrı satılıyor olsa da Samsung’un özellikle bir artısı S-Pen ile gelmesi. S-Pen ile not alıp çizim yapabilir ve birçok uygulamada mouse yerine kullanabilirsiniz.

DeX ile Üretken Masaüstü

Genel özelliklerine baktığımızda ürün, 10.5 inçlik 2560×1600 gibi gayet yüksek bir çözünürlüğe sahip Super AMOLED ekranla geliyor. Qualcomm Snapdragon 835 Octa Core işlemciye sahip üründe 4GB RAM bulunmakta. Samsung ilk defa bir tabletinde DeX modunu deniyor. Bu sayede ayrı satılan HDMI adaptörü ile tableti bir ekrana bağlayıp çoklu pencere sistemine geçebiliyorsunuz. Tabletinizdeki dosya veya görüntüyü DeX ile açılan ve Windows işletim sistemine benzeyen ikinci ekrana taşıyıp daha verimli çalışabilirsiniz. Ancak DeX modu aktif hale getirildiğinde pencere sayısı ve işlem yükü altında 4GB RAM miktarının yakın gelecekte yetmeme riski var.

dex
DeX ile desteklenen uygulamalar HDMI aparatı sayesinde bağlanan ikinci bir ekrana taşınabiliyor

7,300mAh bataryaya sahip ürün USB 3.1 (Type C) ile hızlı şarj olabiliyor. Tam şarj için 200 dakika yeterli. Dört adet AKG hoparlörle donatılan tabletin Dolby Atmos ses desteğinin bulunduğunu ve Premium algısını tamamladığını belirtelim. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi tablet ürünler artık zor alıcı buluyor. 5000 lira üzerinde (klavyeli kılıfın da 800 lira civarında olacağını tahmin edelim) bir etikete sahip Samsung Galaxy Tab S4, Android cephesinde elinden geleni yaparak mobil bir iş istasyonu olma iddiasını sürdürse de sadece DeX’in ve S-Pen’in tek başına ikna edici olması zor. Android işletim sistemli bir ürünün yaklaşık 6000 lira fiyat etiketiyle yaratıcı niş kesime hitap edebilmesi için Apple’da olduğu gibi Photoshop benzeri iddialı yazılım desteğine ihtiyacı var. Bunun dışında üst seviye bir tablet ihtiyacı olan ve DeX özelliğinden yararlanmayı düşünen talepkâr kullanıcılar için Samsung Galaxy Tab S4 güçlü bir masaüstü alternatifi.

NOT: Samsung Galaxy Tab S4’ü piyasaya göre yaklaşık 1000 lira daha uygun fiyata yani 4299 liraya satın almak için MediaMarkt’ın bu adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Cevap bırakın