Samsung SSD 850 Evo: Piyasanın en iddialı ürünü

0

PC sistemlerinin en büyük dar boğazı yaratan ürünler sabit diskler. Bunu bilen Samsung, bu dar boğazı kaldırmak ve herkese ulaşmak için SSD ürün ailesini genişletti.

Bilen bilir. En iyi işlemciye sahipsiniz, en pahalı ekran kartını aldınız ve sistem belleğinizi maksimum bir kapasiteye getirdiniz. Yine de PC sisteminiz veya dizüstü sisteminiz istediğiniz performansa ulaşmış değil. Oyunları yüklerken hala çok yavaş olduğunu görüyorsunuz . Açılış için hala beklemeniz gerekiyor ve bir yazılımı kurmak dakikalarınızı alıyor. Sorun kullandığınız sabit diskte. Günümüzde satılan mekanik sabit diskler modern PC sistemlerinde ciddi bir darboğaz yaratıyorlar.

6

Sabit disk plakalarının dönme hızı 15 000 rpm ve önbellek 64 MByte büyüklükte dahi olsa bu durum sizi kurtaramaz. Ancak bir SSD tercih ettiğinizde günümüzde oluşan bu veri darboğazını atlatabilirsiniz. Tabi bu söylemek çok kolay. Sonuçta SSD diskler her ne kadar çok yüksek bir performans sağlasa da fiyatları ile dudak uçuklatıyor. En azından bugüne kadar. Çünkü Samsung, yeni nesil SSD ailesini genişleterek, son kullanıcılarının da bu teknolojiden faydalanması için çalışmalar yaptı.

Samsung, piyasaya ilk olarak SSD 840 ailesini piyasaya sürdüğünde herkes şaşırmıştı. Bu SSD disk, 1 TByte kapasite sınırını aşan dünyanın ilk SSD disk ürünüydü. Samsung bu üründe her bir hücre için 3 bit depolayabilen TLC bellek kullanmıştı. Günümüze baktığımızda TLC yerine her bir hücre için 2 bit depolayabilen MLC bellekler kullanılıyor. Bunun avantajı depolamayı iki boyutlu değil üç boyutlu olarak yapabilmesi. Yani en ve genişlik ile birlikte depolama üst üste de yapılabiliyor.

5

Samsung SSD 850 Pro işe bu tür bir SSD disk. Ama bu Samsung için yeterli değildi. Çünkü  Samsung SSD 850 Pro her bir hücre için 2 bit depolayabiliyordu. Bu yüzden 3bit-MLC yani TLC-VNAND geliştirildi. Bununla birlikte ürünün geliştirilmesinde de önemli değişikliklere gidildi. SSD diskler yazma ömürlerine sahipler. Bu ömür SSD diskin yapım mimarisine bağlı olarak değişiyor. SL hücrelerinde 100 000 yazma döngülü bir ömür oluşuyor. MLC söz konusu olduğunda bu değer 10 000 yazma döngüsüne düşüyor. 3D NAND teknolojis işte bu ömrü arttırıyor. Samsung bu teknoloji sayesinde MLC hücrelerini SL hücre seviyesine yükseltiyor. Bu yüzden olsa gerek Samsung SSD ürünlerinin 3 yıllık garantisi 5 yıla çıkmış durumda.

4

Bitmedi. SSD performansını etkileyen diğer bir faktör ürünlerde kullanılan kontrol birimleri. Samsung SSD 850 Evo ürününde MGX’in kontrol ünitesini kullanıyor. İki çekirdekli olan bu kontrol ünitesi 400 MHz’lik bir sistem frekansı ile çalışıyor. 256 Mbyte’lık önbellek kontrol ünitesinin performansına olumlu yansıyor. Daha yüksek kapasiteli SSD disklerde önbellek elbette artıyor. Öyle ki 250 ve 500 Gbyte’lık modellerde 512 MByte’lık bir önbellek, 1 TByte’lık üründe de 1 GByte’lık bir önbellek kullanılıyor.

2

Performans

Tüm bu etkenleri topladığınızda SSD disk performansı ortaya çıkıyor. Samsung SSD 850 Evo birçok disiplinde çok iyi sonuçlar verdiğini söylemeliyiz. Ürünün 16000 – 32000 arası değişen saniye başına girdi çıktı (IOPS) performansı ve 510 MByte/sn değerindeki  rastgele yazma performansında çok başarılı olduğunu gördük. Sıralı okuma hızı 540 MByte/sn olan bu ürünün yazma hızı 340-500 Mbyte/sn arasında seyrediyor. Veriye erişim hızı ise 0,03  ms civarında. Yani gayet performansı.

3

Üründe beğendiğimiz bir özellik 2 Watt civarında düşük bir güç tüketmesi. Yine du şunu söylemekte fayda var. Samsung SSD 850 Evo’da yer alan SATA-6-GBit/s arayüzü onu ne yazık ki biraz frenliyor. Bu arayüz yerine PCI-E (M.2) kullanılsaydı çok daha iyi bir performans elde edeceğimizi düşünüyoruz.

Cevap bırakın