Samsung Neo QLED ve QLED TV’ler ‘Göz Tembelliği’ sorununa karşı sertifika aldı

0

Samsung’un 2023 Neo QLED ve QLED model TV’leri, uluslararası sertifikalandırma kuruluşu TÜV Rheinland’den “Low Vision Care” sertifikası aldı. Buna göre söz konusu Samsung TV’ler Ambliyopisi (göz tembelliği) olan kullanıcılara daha da kapsayıcı bir izleme deneyimi sunacak.

Samsung Electronics, 2023 Neo QLED ve QLED serisindeki modellerin TÜV Rheinland’dan “Low Vision Care” sertifikası aldığını açıkladı. Bu sertifika, bir tür görme bozukluğu olan Ambliyopi’den muzdarip kullanıcıların algısını iyileştirmek üzere görüntü geliştirme standartlarına uyan ürünlere veriliyor.

Samsung Electronics Görsel Ekran İş Birimi Başkan Yardımcısı Seokwoo Jason Yong, sertifikayla ilgili şunları söyledi: “Teknolojideki yenilikler, herkes tarafından kullanılabildiğinde büyük anlam taşıyor. Kullanıcıların izleme deneyimini iyileştirme ve erişilebilirliği artırma amacıyla pek çok çalışma yapıyoruz. Bu çalışmalarımızın ispatı niteliğindeki bu sertifikayı almaktan heyecan duyuyoruz. Samsung’un ‘Her Yerde Herkes İçin Ekran’ misyonunu sürdürerek tüm izleyicilerin ihtiyaçlarına yanıt veren üstün kalite ekranlar sunmaya devam edeceğiz.”

Samsung, farklı türde görme bozukluklarına sahip tüketicilerin izleme deneyimini iyileştirmek için Relumino Modunu geliştirmişti. Bu mod, ana hatları vurgulamak, kontrastı ve keskinliği artırmak gibi videoların belirli özelliklerini geliştirerek ekrandaki içeriklerin ayırt edilmesini sağlıyor ve izleyici ekrandaki hareketi daha kolay takip edebiliyor. Göz tembelliği olarak da bilinen ambliyopi ise çocukların yaklaşık yüzde üçünde görülüyor. Çoğu ambliyopi vakasında, çocukların beyni bir gözden gelen sinyalleri fark etmiyor ve bu nedenle sadece diğer gözdeki görme yetisi gelişiyor.

Cevap bırakın